Powiat garwoliński a Józef Ignacy Kraszewski

Jakie związki ma powiat garwoliński ze słynnym pisarzem, Józefem Ignacym Kraszewskim (1812-1887)? Udało nam się zidentyfikować 4 punkty styczne. Jeżeli ktoś potrafi wskazać jeszcze jakiś element wspólny, prosimy o sygnał [Dziękujemy p. Stanisławowi Oszkielowi za dodanie 5 punktu do tego wpisu].

 

1. Rodzina

O jednym elemencie łączącym nasz powiat z tym pisarzem pisaliśmy już na łamach tego portalu. Paulina, żona Jana Rościszewskiego, właściciela majątku Rowy, była z domu Kraszewska i pochodziła z Romanowa, w którym obecnie znajduje się muzeum imienia J.I. Kraszewskiego.

 

2. Powieść

W 1860 r. Józef Ignacy Kraszewski w “Gazecie Codziennej” zaczął publikować w odcinkach swoją nową powieść pt. Kopciuszek, którego główna akcja dzieje się w hotelu w Garwolinie.

 

Gazeta Codzienna, 18 grudnia 1860, nr 334

Gazeta Codzienna

 

Dwa lata później całość została wydana w formie książkowej. Liczyła 6 tomów, wszystkie są do pobrania z Polony. Powieść zaczyna się tak:

 

Kopciuszek Kraszewskiego 

    

 

J.I. Kraszewski z pewnością musiał przejeżdżać przez Garwolin i się w nim zatrzymywać.

 

3. Reklama

Wyżej opisana powieść J.I. Kraszewskiego wywołała żywą reakcję wśród mieszkańców naszego miasta, a zwłaszcza wśród właścicieli hoteli i zajazdów. Jeden z nich, Egersdorf, uznał, że jest to wyśmienita okazja, aby wypromować swój zakład. Na łamach warszawskiego dziennika “Pszczoła” (13 stycznia 1861, nr 11) udało mu się zamieścić swój list, w którym bronił jakości kotletów serwowanych w swoim zajeździe:

 

   

 

O stanie domów pozostających w Garwolinie do dyspozycji podróżujących dowiadujemy się z ogłoszeń prasowych tamtych czasów:

 

Kurjer Warszawski, 30 maja 1851, nr 142                 Kurjer Warszawski, 13 kwietnia 1867, nr 86

              

 

4. Prezent na jubileusz pisarza

Z okazji 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego cały kraj słał do mistrza dziękczynne prezenty. W uczczeniu pisarza wzięli udział także mieszkańcy naszego powiatu. Jaki prezent przygotowali dla pisarza, opisała gazeta “Wiek” z 19 lutego 1878 (nr 41):

 

Kraszewski

 

5. Po Maciejowicach

Pan Stanisław Oszkiel zwrócił nam uwagę, że istnieje jeszcze jedna powieść J.I. Kraszewskiego związana z naszym powiatem. Jest to drugi tom cyklu “Tułacze” zatytułowany “Po Maciejowicach”, opublikowany w 1868 r. pod pseudonimem Bogdan Bolesławita. Powieść można pobrać z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Dziękujemy za to uzupełnienie.

 

 

Artykuły z “Gazety Codziennej”, “Wieku” i “Kurjera Warszawskiego” pobrano z eBUW. Ich oryginały znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostałe teksty i portret J.I. Kraszewskiego pobrano z Polony. Ich oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

One thought on “Powiat garwoliński a Józef Ignacy Kraszewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz uzupełnij równanie/To add a comment complete the equation UWAGA/ATTENTION!!! Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.