Powiat garwoliński a Józef Ignacy Kraszewski

Jakie związki ma powiat garwoliński ze słynnym pisarzem, Józefem Ignacym Kraszewskim (1812-1887)? Udało nam się zidentyfikować 4 punkty styczne. Jeżeli ktoś potrafi wskazać jeszcze jakiś element wspólny, prosimy o sygnał [Dziękujemy p. Stanisławowi Oszkielowi za dodanie 5 punktu do tego wpisu].

1. Rodzina

O jednym elemencie łączącym nasz powiat z tym pisarzem pisaliśmy już na łamach tego portalu. Paulina, żona Jana Rościszewskiego, właściciela majątku Rowy, była z domu Kraszewska i pochodziła z Romanowa, w którym obecnie znajduje się muzeum imienia J.I. Kraszewskiego.

2. Powieść

W 1860 r. Józef Ignacy Kraszewski w „Gazecie Codziennej” zaczął publikować w odcinkach swoją nową powieść pt. Kopciuszek, którego główna akcja dzieje się w hotelu w Garwolinie.

Gazeta Codzienna, 18 grudnia 1860, nr 334

Gazeta Codzienna

Dwa lata później całość została wydana w formie książkowej. Liczyła 6 tomów, wszystkie są do pobrania z Polony. Powieść zaczyna się tak:

Kopciuszek Kraszewskiego

J.I. Kraszewski z pewnością musiał przejeżdżać przez Garwolin i się w nim zatrzymywać.

3. Reklama

Wyżej opisana powieść J.I. Kraszewskiego wywołała żywą reakcję wśród mieszkańców naszego miasta, a zwłaszcza wśród właścicieli hoteli i zajazdów. Jeden z nich, Egersdorf, uznał, że jest to wyśmienita okazja, aby wypromować swój zakład. Na łamach warszawskiego dziennika „Pszczoła” (13 stycznia 1861, nr 11) udało mu się zamieścić swój list, w którym bronił jakości kotletów serwowanych w swoim zajeździe:

O stanie domów pozostających w Garwolinie do dyspozycji podróżujących dowiadujemy się z ogłoszeń prasowych tamtych czasów:

Kurjer Warszawski, 30 maja 1851, nr 142                 

Kurjer Warszawski, 13 kwietnia 1867, nr 86

4. Prezent na jubileusz pisarza

Z okazji 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego cały kraj słał do mistrza dziękczynne prezenty. W uczczeniu pisarza wzięli udział także mieszkańcy naszego powiatu. Jaki prezent przygotowali dla pisarza, opisała gazeta „Wiek” z 19 lutego 1878 (nr 41):

Kraszewski

5. Po Maciejowicach

Pan Stanisław Oszkiel zwrócił nam uwagę, że istnieją jeszcze inne powieści J.I. Kraszewskiego związane z naszym powiatem. Oto ich lista:

 • Drugi tom cyklu „Tułacze” zatytułowany „Po Maciejowicach”, opublikowany po raz pierwszy w 1868 r. pod pseudonimem Bogdan Bolesławita. Powieść można pobrać z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
 • “Djabeł. Powieść z czasów Stanisława Augusta” opublikowana po raz pierwszy w 1873 r. Główny bohater Michał Ordyński bierze udział w bitwie pod Maciejowicami. Cztery tomy tej powieści można pobrać z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
 • “Bezimienna: powieść z końca XVIII wieku” opublikowana po raz pierwszy w 1869 r. pod pseudonimem B. Bolesławita. Bohaterka książki Helena walczy w bitwie pod Maciejowicami. Kościuszko w Solurze buduje dla niej pomnik. Dwa tomy tej powieści są do pobrania z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej: tom 1 i tom 2.

Panu S. Oszkielowi dziękujemy za te uzupełnienia.

Artykuły z „Gazety Codziennej”, „Wieku” i „Kurjera Warszawskiego” pobrano z eBUW. Ich oryginały znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostałe teksty i portret J.I. Kraszewskiego pobrano z Polony. Ich oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

4 thoughts on “Powiat garwoliński a Józef Ignacy Kraszewski

 1. Józef Ignacy Kraszewski
  „Bezimienna: powieść z końca XVIII wieku”
  Bohaterka książki Helena walczy w bitwie pod Maciejowicami. Kościuszko w Solurze buduje dla niej pomnik

 2. Józef Ignacy Kraszewski
  „Djabeł. Powieść z czasów Stanisława Augusta” wydana w 1873r
  Główny bohater Michał Ordyński bierze udział w bitwie pod Maciejowicami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *