Tajemniczy pustelnik z Łaskarzewa

Pamiętacie Państwo zekranizowaną powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pt. Znachor? Książka została napisana w 1937 r. i w tym samym roku po raz pierwszy ją zfilmowano. Rozpaliła ona umysły czytelników i widzów. W każdej odstającej od społeczności nędznej postaci zaczęto dopatrywać się byłego dygnitarza. Takiej postaci szukano także w naszym powiecie.

Pod koniec 1937 r. opinia publiczna w całej Polsce została zelektryzowana informacją o pustelniku z Łaskarzewa. Jego historia jest równie ciekawa jak postaci z powieści.

Dobry Wieczór! i Kurjer Czerwony, 6 grudnia 1937, nr 338

ABC, 7 grudnia 1937, nr 387

Dziennik Poznański, 7 grudnia 1937, nr 282

Wieczorna Gazeta Wileńska, 8 grudnia 1937, nr 339

Expres Zagłębia, 8 grudnia 1937, nr 339

Głos Lubelski, 23 grudnia 1937, nr 351

W tamtych czasach popularne były także filmy i powieści o hrabiowskich dzieciach porwanych za młodu przez Cyganów. Gdyby ktoś z powiatu miał podejrzenia, że jest hrabiowskim dzieckiem, polecamy sprawdzenie rodowodu w księgach z indeksami, które tworzy dla nas Sebastian Jędrych i jego Garwolińska Grupa Indeksacyjna.

Artykuły, z wyjątkiem tego z Głosu Lubelskiego, pobrano z Polony, ich oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej. Artykuł z Głosu Lubelskiego pobrano z Lubelskiej Biblioteki Cyfrowej, jego oryginał znajduje się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *