Miasto i parafia Kochów

Od czytelników naszego portalu dowiedziałam się, że Kochów był miastem. Nie wiedziałam tego wcześniej, ale uważam, że jest to tak doniosły fakt, że należy wszystkich o tym poinformować. Wygrzebujemy więc informacje na ten temat.

Katalog Kościołów i Duchowieństwa Diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej na Rok 1929, Siedlce 1929

Maciejowice. Benef. stałe. Długosz w „Liber beneficiorum” t. III mówi, że Kazimierz Sprawiedliwy dał przywilej na założenie w Kochowie miasta, zatem w owym czasie miejscowość ta musiała należyć do znaczniejszych osiedli, i przypuszczać należy, że już w XII wieku musiał tu być kościół. Od początku zaraz Kochów i inne miejscowości należały do Kanoników Regularnych z Czerwińska, którzy sprawowali tu posługi religijne, tak że dopiero od r. 1540 księża świeccy obejmują na stałe beneficjum kochowskie. W r. 1681, po zgorzeniu kościoła w Kochowie, Anna z Oleśnickich Zbąska buduje kościół drewniany już nie w Kochowie, lecz w Ostrowie – Maciejowicach. I ten kościół zgorzał w r. 1819, wtedy Ignacy Potocki, z funduszów, zostawionych przez ks. Józefa Bryndzyńskiego, rozpoczyna budowę nowego murowanego kościoła, który w r. 1821 kończy ordanat Ignacy Zamoyski. Gdy zaś ten kościół z czasem okazał się za szczupłym, staraniem ks. Józefa Oknińskiego został w r. 1881 znacznie powiększony i doprowadzony do stanu obecnego; jest on pod tytułem Wniebowzięcia NMP.

Przegląd Katolicki, 21 stycznia 1892, nr 3

Maciejowice. We środę 29 września o 4 godz. po południu stanęliśmy w osadzie Maciejowice. Dawniej parafja ta nazywała się Kochów, a była bardzo starożytną. Długosz pisze, że Stanisław Ciołek Maciejowski, ojciec Stanisława Ciołka, biskupa poznańskiego, czyniąc zadość uczuciom pobożności, ufundował klasztor dla kanoników regularnych ś. Augustyna w Czewieńsku, djecezji płockiej i na ich utrzymanie przeznaczył dwie wsie Kochow i Kobylnica, z prawem patronatu do kościoła parafjalnego, we wsi Kochowie istniejącego. Opat czerwieński, nie gardząc tym darem, uprosił biskupa krakowskiego, aby zamiast świeckiego księdza pozwolił zaprezentować na plebana kanonika regularnego jego cenobji, a wtedy do tej parafji należały wsie Bieliny, Oronne, Maciejowice, Oblyn, Wargocin, Tyrzyn, Piotrkowice, Zakrzow, Podstolice, Krempa, Sobolew. Dawniej paralją Kochow rządziło świeckie duchowieństwo, bo Theinor in libro rationis decimae sexannalis per Clementem V in concilio viennesi impositae et in Polonia collectae anno 1326 roku tom I, 261, pisze: „Archidiaconatus Radom. Frater Johannes praepositus Ecclesiae de Kochow, de 3 mar. tam promedietate decimae praesentis anni, quam decima parte decimae primi annorum solvit 4 scot et 8 denarios.” Maciejowice, miasteczko dopiero założone na mocy przywileju Zygmunta I w 1507 r. ze wsi Ostrów.

Fragment książki i artykułu pobrano z Polony. Ich oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Miasto i parafia Kochów

  1. Jeżeli kościół zgorzał w 1819r to nie mógł budować nowego murowanego kościoła Ignacy Potocki, nie mógł w 1821 dokończyć budowy ordynat Ignacy Zamoyski.

    Murowany kościół w Maciejowicach budował w latach 80-tych XVIII wieku Mikołaj Potocki, po pożarze odbudował go ordynat Stanisław Zamoyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *