1. Pułk Strzelców Konnych zapisał się na trwałe w historii przedwojennego Garwolina. Mieszkańcy miasta byli świadomymi lub mimowolnymi świadkami żołnierskiej służby. Kawalerzyści uczestniczyli także w życiu miasta, przyczyniając się do jego rozwoju i nadając mu koloryt. Przemarsze oddziałów wojska lub ich przejazdy konne, obecność mundurów w życiu codziennym i odświętnym oraz dźwięki wojskowej orkiestry stały się widomym i słyszalnym znakiem ich sąsiedztwa. Jedno z wydarzeń, dokumentujących ich obecność w Garwolinie, zostało uwiecznione przez Narcyza Witczak-Witaczyńskiego i jednocześnie opisane na łamach endeckiego organu prasowego dla województwa lubelskiego – „Głosu Lubelskiego” (7 maja 1924, nr 124) – przez dziennikarza o inicjałach Al. B. Obaj autorzy relacjonowali wizytę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego w Garwolinie z okazji nadania pułkowi sztandaru. Relacja fotograficzna skupia się na wręczeniu żołnierzom sztandaru, natomiast artykuł ujawnia, że Prezydent odwiedził także szkołę rolniczą w Miętnem. Działo się to 4 maja 1924 r….
Głos Lubelski z 7 maja 1924, nr 124
Kurjer Warszawski z 6 maja 1924, nr 127
Zdjęcia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego
Dodatkowo udało nam się odnaleźć zdjęcia rodziców chrzestnych sztandaru Józefy Makulcowej, Józefa Błachni i Teodora Drewitza, właściciel majątku Całowanie i Stanisławy Śnieżkowej z Chotyni.
Zdjęcia autorstwa Narcyza Witczak-Witaczyńskiego ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oryginał artykułu z „Głosu Lubelskiego” znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Wersja cyfrowa artykułu została pobrana z Lubelskiej Biblioteki Cyfrowej. Artykuł z „Kurjera Warszawskiego” pochodzi e-Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a jego oryginał znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
One thought on “Prezydent Wojciechowski w Garwolinie”