Tablica pamiątkowa ku czci Józefa Piłsudskiego w Garwolinie

1 marca 1936 r. w siedleckim piśmie „Życie Podlasia” (nr 9/1936) ukazał się artykuł pt. Ustalenie miejsc pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w woj. Lubelskiem. Wynika z niego, że Józef Piłsudski od 17 do 20 sierpnia 1915 r. przebywał w Miętnem, a jego pobyt związany był z wyznaczaniem kierunków dalszej działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i obozu niepodległościowego. Druga wizyta w naszym powiecie miała miejsce w trakcie bitwy warszawskiej. 17 sierpnia 1920 r. Piłsudski miał u nas swoją kwaterę przejściową. Po śmierci marszałka postanowiono w Garwolinie uhonorować jego postać poprzez ustawienie za kościołem kamienia upamiętniającego jego pobyt w mieście. Wydarzenie miało miejsce 14 czerwca 1936 r. i było połączone ze świętem Związku Strzeleckiego. Dzień ten został opisany w niedzielnym dodatku do nr 171 „Expressu Lubelskiego i Wołyńskiego” z 21 czerwca 1936 r. i udokumentowany fotograficznie przez Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego.

Osobną historię stanowi dalszy ciąg losu tablicy poświęconej marszałkowi J. Piłsudskiemu i kamienia, do którego była przytwierdzona. Historię pamiątkowego kamienia opowiada praca uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie – Agnieszki Markosik, Katarzyny Pałysy, Anny Przybysz, Małgorzaty Żołądek pt. Kamień Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, opublikowana w „Zeszytach Historycznych Ziemi Garwolińskiej” (2012, nr 18, s. 101-119) i przygotowana pod kierunkiem Ewy Gałązki, nauczycielki historii. Wojenne i powojenne losy samej tablicy zostały opowiedziane w pracy Klaudii Bajery, Wiktorii Piesiewicz, Marty Piesio i Marty Osuchy zgłoszonej w 2016 r. na konkurs „Kadry historii” zorganizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego in. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie przygotowały pod kierunkiem Ewy Gałązki film, który zdobył pierwszą nagrodę w tym konkursie. Żałujemy tylko, że nie został rozpowszechniony i że nie wszyscy mogą się z nim zapoznać. Oryginalna tablica znajduje się obecnie w budynku Liceum na Długiej.

Ta historia zaczęła się tak:

Express Lubelski i Wołyński z 21 czerwca 1936, nr 171, dodatek niedzielny

Zdjęcia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego

Święto Związku Strzeleckiego. Oficerowie i przedstawiciele władz dokonują przeglądu Przysposobienia Wojskowego. Pierwszy z prawej gen. Mieczysław Ryś-Trojanowski.

Msza polowa. W pierwszym szeregu siedzą: trzeci z prawej Bogusław Miedziński, czwarty z lewej gen. M. Ryś-Trojanowski.

Święcenie sztandaru Związku Strzeleckiego. Szarfę trzyma B. Miedziński. W pierwszym szeregu czwarty z prawej gen. M. Ryś-Trojanowski.

Gen. M. Ryś-Trojanowski wręcza sztandar Związku Strzeleckiego staroście Włodzimierzowi Kałubie. W pierwszym szeregu drugi z lewej B. Miedziński.

Wręczenie sztandaru Związkowi Strzeleckiemu.

Wręczenie sztandaru Związkowi Strzeleckiemu.

Ślubowanie Związku Strzeleckiego.

Święto Związku Strzeleckiego. Warta przy kamieniu pamiątkowym.

Warta przy kamieniu pamiątkowym. Z lewej przemawia B. Miedziński.

Święto Związku Strzeleckiego. Defilada 1. Pułku Strzelców Konnych. Na przodzie orkiestra pułkowa.

Zdjęcia autorstwa Narcyza Witczak-Witaczyńskiego ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oryginał artykułu znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Wersja cyfrowa artykułu pobrana z Lubelskiej Biblioteki Cyfrowej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *