Osiedle wypoczynkowe w Łaskarzewie

Przypominamy historię powstania osiedla letniskowego w Łaskarzewie. Dzięki staraniom lokalnej ludności udało się zainteresować Stowarzyszenie Urzędników Skarbowych walorami zdrowotnymi i turystycznymi Łaskarzewa (wielokrotnie podkreślano, że warunki zdrowotne są lepsze niż w Otwocku!). Stowarzyszenie pod koniec lat 20. XX w. wybudowało pod Łaskarzewem osiedle wypoczynkowe. Dla Łaskarzewa musiało to być jedno z ważniejszych osiągnięć dwudziestolecia międzywojennego.

Zdjęcia osiedla były już prezentowane na tym portalu (zdjęcie 1, zdjęcie 2).

Ziemia Lubelska, 28 października 1927, nr 295

Ze Stowarzyszenia Urzędników Skarbowych Okręgu Lubelskiego.

O uzdrowisko w Łaskarzewie.

Dzięki energicznym staraniom Za rządu Okręgowego S. U. S., Stowarzyszenie jest w posiadaniu 30-tu mórg ziemi piaszczystej w osadzie Łaskarzew, powiatu Garwolińskiego, w odległości półtora kilometra od stacji kolejowej Łaskarzew. Cały ten obszar jest zalesiony — las młody sosnowy. W sąsiedztwie znajduje się około 1000 mórg pięknego lasu sosnowego oraz rzeczka. Dążeniem Zarządu Okręgowego jest pobudować w Łaskarzewie uzdrowisko, aby zapewnić Stowarzyszonym i ich rodzinom tani, spokojny oraz ze względu na tamtejsze warunki klimatyczne nadzwyczaj dodatni dla zdrowia wypoczynek w porze letniej. Pod względem letniska Łaskarzew ma i te dodatnie cechy, że leży przy linji kolejowej Warszawa — Lublin (z Warszawy 1 i pół godz. z Lublina 3 godziny jazdy koleją). Do urzeczywistnienia projektu Zarządu Stowarzyszenia w znacznej mierze przyczynili się obywatele osady Łaskarzew oraz zastępca Notarjusza w Garwolinie Pan Franciszek Wiśniewski, pierwsi bezpłatnem odstąpieniem wymienionego obszaru na rzecz Stowarzyszenia, zaś ostatni zwolnieniem Stowarzyszenia od wszelkich opłat notarjalnych, zaco Zarząd Okręgowy S. U. S. składa tą drogą obywatelom osady Łaskarzew na ręce ich pełnomocników P. P. Adolfa Turskiego i Franciszka Pobożego oraz Notarjuszowi P. Franciszkowi Wiśniewskiemu serdeczne staropolskie „Bóg zapłać”.

Czasopismo Skarbowe, 1929, nr 9-10

Czasopismo Skarbowe, 1930, nr 3

Ziemia Lubelska, 21 lipca 1930, nr 194

Czasopismo Skarbowe, 1934, nr 7

Czasopismo Skarbowe, 1936, nr 4

Uroczystość poświęcenia domów wypoczynkowych Stowarzyszenia Urzędników Skarbowych RP w Łaskarzewie. Uczestnicy uroczystości przed jednym z domów wypoczynkowych w Łaskarzewie. 1930 rok.

Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji.
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Artykuły z „Czasopisma Skarbowego” pobrano z eBUW, ich oryginały znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Artykuły z Ziemi Lubelskiej pobrano z Polony, ich oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *