Nauczycielka z Bączek więźniarką obozu w Żabikowie i Ravensbrück

Pisaliśmy niedawno o Stanisławie Michalik z Garwolina, która była ofiarą eksperymentów medycznych prowadzonych przez niemieckich lekarzy wobozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Informacje o niej udało się znaleźć na serwerze Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Wśród zarejestrowanych tam zeznań byłych więźniów obozów koncentracyjnych znaleźliśmy jeszcze jedno, które dotyczy mieszkanki naszego powiatu.

Nasza bohaterka urodziła się 23 stycznia 1906 r. w Bączkach w powiecie garwolińskim. Nie znamy jednak jej imienia i być może nazwiska. Wiemy, że jej rodzicami byli Aleksander i Waleria Markiewicz. Z zawodu była nauczycielką. Została aresztowana przez gestapo 4 lutego 1944 r. Więziono ją w obozie w Żabikowie, gdzie była świadkiem stosowania wymyślnych tortur przez esesmanów. Jej opowieść jeżą włosy na głowie. Od połowy września do kwietnia 1945 r. była więźniem obozu w Ravensbrück nr 69412. Jej zeznanie spisane 18 stycznia 1946 r. w Vrigstad dotyczy okresu pobytu w Żabikowie. Można je przeczytać tutaj.

Poszukujemy informacji, jak się nazywała bohaterka tego wpisu. Może ktoś ma jej zdjęcie?

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Nauczycielka z Bączek więźniarką obozu w Żabikowie i Ravensbrück

  1. Zofia Paulina Markiewicz urodzona w Bączkach dnia 22 janwaria 1906 goda – akt urodz. nr 44 parafia Samogoszcz – córka Aleksandra i Walerii z d. Szczeszyńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *