Konkursy nieśności kur w Rębkowie

Nasi czytelnicy pomyślą, że robimy sobie z nich jaja, ale sprawa jest jak najbardziej poważna. W rolniczym regionie, jakim jest nasz powiat, sprawa ulepszenia hodowli zwierząt gospodarskich to zagadnienie kluczowe. W Rębkowie przed wojną znajdowała się stacja doświadczalna hodowli kur, w której Centralny Komitet do spraw Hodowli Drobiu w Polsce organizował ogólnopolskie konkursy nieśności kur. Polegały one na tym, że zainteresowani hodowcy oddawali do Rębkowa kilka sztuk swoich najlepszych kur na okres 11 miesięcy, w tym jedną rezerwową, gdyby w trakcie konkursu któraś zawodniczka padła. Przez ten okres kury były hodowane w podobnych warunkach. Sprawdzano ich wydajność w znoszeniu jaj w kilku kategoriach. Zwycięzcy konkursów wykorzystywali wygraną do promocji swoich kur i jaj.

Konkursy nieśności rozsławiały sam Rębków, który odwiedzały setki osób. Polecamy fragment książki Stefana Siudalskiego pt. Rębków i okolica. Duża historia małej wsi (Garwolin 2018) poświęcony stacji doświadczalnej (s. 75-76). Można tam zobaczyć zdjęcie koguta – złotego medalisty – oraz piękną fotografię kobiet karmiących kury.

Znaleźliśmy także sprawozdanie Maurycego Trybulskiego z konkursu zorganizowanego w Rębkowie w 1932/1933, w którym znalazło się kilka zdjęć stacji doświadczalnej.

Wieś Poleska, 28 lutego 1938, nr 4

Sprawozdanie i artykuł ze „Wsi Poleskiej” pobrano z Polony.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *