Stanisław Makulec (1910-1945)

Pani Weronika Korab z domu Wachnicka podzieliła się z nami historią swojego krewnego – Stanisława Makulca – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dziękujemy za opracowanie jego historii i przesłanie nam materiałów z rodzinnego archiwum oraz uzyskanych z Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau i Wojskowego Biura Historycznego na jego temat.

Stanisław Makulec

Stanisław Makulec urodził się 28 października 1910 r. w Łaskarzewie. Był synem Antoniny z d. Lisiewskiej vel Liszewskiej (córka Onufrego Lisa vel Lisiewskiego i Anieli z domu Wolskiej) i Antoniego Makulca (Antoni pochodził z Garwolina i był kuśnierzem. Syn Piotra Makulca i Marcjanny z domu Borkowskiej). Służbę wojskową odbywał w Wilnie w pułku artyleryjskim, gdzie dosłużył się stopnia ogniomistrza. Z rodzinnego przekazu wynika, że ukończył także szkołę wojskową, która umożliwiła mu uzyskanie stopnia podporucznika. Według informacji uzyskanych w Wojskowym Biurze Historycznym był odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem i Medalem Niepodległości.

Matka Stanisława Makulca, Antonina Makulec, z domu Lisiewska vel Liszewska
Ppor. Stanisław Makulec – szkic

Dn. 27 października 1930 r. w Warszawie Stanisław Makulec wziął ślub z Czesławą (nazwisko panieńskie nieznane).

Stanisław Makulec z żoną Czesławą, 27.10.1930 r. Warszawa.
Zdjęcie ślubne wykonane w zakładzie fotograficznym „Lech”, Warszawa Praga, ul. Wileńska 29
Stanisław Makulec z Chrześniakiem i jego Matką Chrzestną

Przed okupacją i w jej trakcie, mieszkał z żoną w Warszawie na ulicy Kawęczyńskiej 37 i był pracownikiem fabryki, aż do 19 września 1940 r. kiedy wczesnym rankiem w drodze do pracy został schwytany w łapance ulicznej i osadzony w więzieniu Pawiak (Źródło: Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie). 21 września rano, wsadzono Stanisława wraz z tysiącem osiemset kilkudziesięcioma mężczyznami do aut ciężarowych i w towarzystwie eskortujących motocykli z bronią maszynową, odwieziono na dworzec zachodni i załadowano do wagonów towarowych. Stamtąd trafił w dniu 22 września 1940 r. do KL Auschwitz (Źródło: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu). Tym samym transportem został przywieziony do obozu rotmistrz Witold Pilecki, Konstanty Jagiełło, Józef Dubois czy też Władysław Bartoszewski.

W obozie zarejestrowano Go pod numerem 3993. Był zatrudniony w komandzie Kartoffeleinmieter (kopcowanie ziemniaków). Praca przy kopcowaniu ziemniaków była pracą pod gołym niebem. W tamtym okresie nie przysługiwały też zwiększone racje żywnościowe. Przy takim niedożywieniu, jakie panowało wśród więźniów, każda praca była więc ciężka i wyczerpująca, prowadząca do powolnej eksterminacji. Z bloku 1  przeniesiono go do bloku 11 (daty brak). Blok 11 pełnił funkcję obozowego aresztu czy też miejsca, gdzie wykonywano liczne egzekucje albo wykonywano część kar na więźniach. W bloku 11 znajdowała się także kwarantanna wyjściowa, przez którą przechodzili więźniowie zwalniani z KL Auschwitz. Sprawdzano wówczas, czy więzień nie jest zarażony tyfusem lub gruźlicą, dawano nieco więcej jedzenia lepszej jakości, jak również czekano aż włosy trochę odrosną. Zastraszano też więźniów, grożąc surowymi karami, aby nie opowiadali o tym, co widzieli w obozie. Informowano o obowiązkowym i częstym stawiennictwie na posterunku gestapo w swojej miejscowości. 

KARTOTEKA BLOKU 11, AUSCHWITZ
KSIĄŻKA STANÓW DZIENNYCH WIĘŹNIÓW AUSCHWITZ (Stanisław Makulec znajduje się na pozycji 23.)

W dniu 19 marca 1942 r. Stanisław Makulec został zwolniony z KL Auschwitz. Dalsze Jego losy po wyjściu z obozu są nieznane Rodzinie, aż do 12 października 1945 r., czyli do dnia Jego śmierci. Został otruty i zamordowany na południu Polski przez NKWD. Ciało zostało sprowadzone na cmentarz Parafialny w Łaskarzewie przez Jego matkę i wuja Wincentego Liszewskiego. Podczas ewakuacji i likwidacji KL Auschwitz, na polecenie władz obozowych SS, zostały zniszczone prawie wszystkie ważniejsze akta, w tym także akta personalne więźniów. Zachowane w stanie szczątkowym dokumenty nie pozwoliły Rodzinie na znalezienie pełnych informacji o Stanisławie Makulcu.

GRÓB PPOR STANISŁAWA MAKULCA NA CMENTARZU PARAFIALNYM W ŁASKARZEWIE (lokalizacja grobu: sektor 5, nr rzędu 2, nr grobu 30)

Pani Weronice Korab bardzo dziękujemy za te materiały.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *