Halina Kaim z d. Andrzejkowicz 1927-2020 – wspomnienie…

Halina Kaim z domu Andrzejkowicz urodziła się 23 maja 1927 roku w Garwolinie, córka Henryka Andrzejkowicza i Józefy z Dobrowolskich.

Ojciec Pani Haliny był zawodowym wojskowym i fotografem, służył m.in. w 5. Pułku Ułanów i 1. Pułku Strzelców Konnych. Pani Halina w Garwolinie uczęszczała do szkoły Podstawowej, a do gimnazjum uczęszczała już na tajnych kompletach podczas okupacji niemieckiej. Od 1940 roku była członkiem Szarych Szeregów, następnie w 1943 roku przeszła do ZWZ AK Obwód „Gołąb „ Garwolin. Rodzina Pani Haliny prowadziła w Garwolinie na Kolonii Henryków zakład fotograficzny w którym podczas okupacji wykonywano zdjęcia do „lewych” Kenkart. Ich rodzinny dom w którym znajdował się zakład fotograficzny był również miejscem spotkań członków Armii Krajowej. We wrześniu 1943 roku siostra Pani Haliny – Irena i ojciec Henryk, zostali aresztowani przez Niemców i zostali więzieni na Pawiaku, a następnie przetransportowani do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ojciec Pani Haliny został tam zamordowany, a siostra Irena doczekała wyzwolenia.

Po wojnie wraz z koleżanką Barbarą Witczak-Witaczyńską w dalszym ciągu prowadziła zakład fotograficzny swojego ojca. Jej fotograficzna praca dyplomowa powstała ze zdjęć naszej Kolegiaty PW Przemienienia Pańskiego w której się znajdujemy. Dla rozrywki jeździła rowerem do Kołbieli i z powrotem. Brała udział w rajdach motocyklowych. Z Garwolina wyprowadziła się po ślubie w 1951 roku. Wraz z mężem, żołnierzem zawodowym jeździła po całej Polsce, finalnie osiadła w Lublinie. Jako pracownik kulturalny opiekowała się młodzieżą, prowadziła kursy szycia i zespoły muzyczne Spółdzielni Transped. W jednym z jej zespołów swoją karierę muzyczną rozpoczynał Romuald Lipko. Za tę pracę otrzymała medal „zasłużony działacz kultury”. Po zmianie systemu i upadku spółdzielni przeszła na emeryturę, ale dalej była aktywna zawodowo, przede wszystkim zajmując się ulubionym szyciem.

Panią Halinę w Lublinie odwiedzali zaprzyjaźnieni mieszkańcy Garwolina, władze miasta i twórcy portalu Garwolin.org – z którymi dzieliła się wiedzą i zdjęciami cennymi dla ocalenia od zapomnienia historii Garwolina. Na przełomie 2019 i 2020 roku Urząd Miasta przy współpracy z portalem Garwolin.org wydał album ze zdjęciami „Przedwojenny Garwolin z albumów mieszkańców” na którego okładce znalazło się zdjęcie autorstwa jej ojca Henryka Andrzejkowicza przedstawiające most i kościół jeszcze z przed tragicznego bombardowania w 1939 roku.

Odwiedzała Garwolin , jej ostatnia wizyta w listopadzie 2019 roku związana była z odsłonięciem muralu na Szkole Podstawowej nr 2 poświęconego 1. Pułkowi Strzelców Konnych.

Zawsze czuła się Garwolanką, stąd pochodziła i tu chciała powrócić.

Zmarła 30 października, pogrzeb odbył się w Garwolinie 7 listopada 2020 r.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *