Folwark Garwolińskie w Łazienkach Królewskich

Już o tym folwarku pisaliśmy (http://garwolin.org/archiwa/21495), ale nie potrafiliśmy go dokładnie umiejscowić na planie Łazienek Królewskich. Tym razem chyba nam się to udało.

Iwan Adrow, Plan miasta Warszawy i okolic, 1867
Na mapie zaznaczono Pałacyk Myślewicki. Folwark Garwolińskie rozebrano w 1841 r.

Aleksandra Bernatowicz, Kim byli i jak żyli malarze w Warszawie za panowania Stanisława Augusta, „Spotkania z Zabytkami” 2017, nr 11/12

(…) Mateusz Tokarski, trudniący się na dworze głównie malowaniem kopii i konserwacją obrazów, piastował mało lukratywną, choć odpowiedzialną funkcję inspecteur des tableaux, a u schyłku panowania Stanisława Augusta – inspektora Łazienek, nieustannie znajdował się w finansowych tarapatach. Musiał wyżywić dużą rodzinę, a nie odziedziczył żadnego majątku. Utrzymywał się z dworskiej pensji, z malowania kopii i restaurowania obrazów. Całe życie mieszkał w opłacanych przez Kamerę Królewską mieszkaniach i nigdy nie dorobił się nawet własnego powozu. Po 1795 r. zamieszkał na folwarku Garwolińskie, usytuowanym tuż za Pałacem Myślewickim na terenie Łazienek, wówczas znacznie przecież oddalonych od centrum Warszawy. Obszerne, siedmiopokojowe lokum, wyremontowane przez królewską Kamerę, nie było zapewne szczytem marzeń artysty przyzwyczajonego do życia w mieście, gdyż w jednym z listów Tokarski skarżył się królowi, że „będąc w podeszłym wieku” (miał wówczas 48 lat) musi piechotą chodzić do Zamku „z raportamy”. (…)

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *