Medal Niepodległości Szczepana Kobusa

Przed II wojną światową walczących o niepodległość Polski honorowano Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Można go było otrzymać za walkę o niepodległość Polski przed I wojną światową, w jej trakcie, a także w latach 1918-1921. Taki medal w 1938 r. „za pracę w dziele odzyskania niepodległości” otrzymał Szczepan Kobus, pseudonim Łobuziak, piekarz z ul. Przechodniej w Garwolinie (Monitor Polski, 19 marca 1938, nr 64, poz. 72).

Medal Niepodległości
CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=379621

Dzięki uprzejmości p. Karoliny Jamnickiej-Kondej udało nam się poznać dokumenty związane z przyznaniem tego medalu. Szczepan Kobus (1898-1960) otrzymał go za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej w latach 1916-1918 oraz za dwuipółletnią służbę w 6 Pułku Piechoty Legionów (listopad 1918 – maj 1921). Jako żołnierz walczył na Ukrainie i Łotwie, brał udział w wyprawie kijowskiej oraz w uderzeniu znad Wieprza w wojnie polsko-bolszewickiej.

W jego rodzinie nie zachowała się pamięć o tym medalu. Prawdopodobnie spłonął we wrześniu 1939 r. razem z piekarnią i domem Szczepana. Po II wojnie światowej nie było rozsądnie się nim chwalić. Szczepan Kobus utraciwszy dom i miejsce pracy przeniósł się do Stoczka Łukowskiego, gdzie prowadził piekarnię i gdzie zmarł 1960 r.

O rodzinie Kobusów pisaliśmy już na tym portalu.

Piotr Kobus

Aleksander Kobus

Filipina Kobus

O spalonym domu Kobusów

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *