Jan Furmanik – organista

Chcieliśmy przypomnieć jednego z mieszkańców Garwolina – organistę Jana Furmanika (zm. 1952). Nie było nam dane usłyszeć, jak gra na organach, ale trochę o jego umiejętnościach muzycznych świadczy poniżej zamieszczona notatka spisana w związku z obchodami 25. rocznicy wydania przez papieża Piusa X listu pasterskiego o muzyce kościelnej (1903):

Dekanat Garwoliński. Podczas Mszy św. odprawionej przez Ks. Dziekana Juszczyka chór miejscowy, przy współudziale pp. organistów kondekanalnych, pod batutą p. Jana Furmanika wykonał piękną mszę F. Witta „in honorem M.S. Francisci Xaverii”, części zmienne odśpiewano unsono z Graduału Rzymskiego. Po offertorjum choralnem wykonano jako motyw 3 gł. „Meditabor in mandati” prof. Furmanika. Na zakończenie chór odśpiewał na 4 głosy mieszane pieśń ku czci św. Cecylji, po czem p. Jan Furmanik odegrał na organach kilka religijnych utworów.

O godz. 12 odbyła się w sali parafialnej akademja, na którą złożyły się: Kantata „Tu es Petrus” prof. Furmanika na cztery głosy mieszane, w wykonaniu miejscowego chóru, podniosłe przemówienie Ks. Dziekana Juszczyka o znaczeniu „Motu Proprio” Piusa X dla muzyki kościelnej, referat p. Stanisława Makulca organisty z Osiecka o pielęgnowaniu śpiewu i muzyki w kościołach podczas czynności liturgicznych. Na zakończenie wykonano między innemi: „Weź w swą opiekę Kościół nasz święty” oraz „Czas do pracy czas, Kościół wzywa nas”. Okrzykami na cześć Ojca Świętego Piusa XI i Arcypasterza Diecezji i odśpiewaniem „Ad multos annos” akademję zamknięto (Komunikat Komisji Diecezjalnej dla spraw organistowskich, Siedlce 1929).

A może ktoś jeszcze mógłby coś dodać o tej postaci? Może ktoś ma go na jakimś zdjęciu?

Jan Furmanik. Z Archiwum Społem Garwolin
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *