Mord dokonany przez Niemców na mieszkańcach wsi Antoniówka jesienią 1943 roku

Rankiem 9 listopada 1943 r. Niemcy otoczyli wieś Antoniówkę obstawiając karabinami maszynowymi i nikomu nie pozwalając wyjść z wioski. Wszystkich mieszkańców zebrali w pobliżu budynku szkoły podstawowej z dowodami osobistymi ustawiając w szeregach z podziałami na 3 grupy: kobiety z małymi dziećmi, kobiety, mężczyźni. Podczas sprawdzania tożsamości poszczególnych mieszkańców kontrolowali z uczestnikami zapisanymi na swojej liście. Wymienieni na liście mieli być podejrzani za udział w partyzantce. Z zebranych mieszkańców Niemcy ustalili 12 osób jako najbardziej podejrzanych. Niektórym udało się zbiec podczas łapanki. Mając sprawdzone nazwiska, pod wieczór zwolniono kobiety, które rozeszły się do swoich domów, a mężczyzn umieszczono w stodole u ob. Flaka stawiając w każdym rogu beczkę z benzyną i słomę. Osoby podejrzane zamknięto w piwnicy. Całą zagrodę otoczono obstawiając karabinami maszynowymi.
W nocy podejrzanych zabrano na przesłuchanie do budynku szkolnego. Tu strasznie znęcano się nad nimi: bito kijami, kopano, a na koniec wyprowadzano na podwórko szkolne i strzelano w tył głowy. W ten sposób Niemcy zamordowali w tym dniu następujące osoby:

 1. Majewski Wojciech
 2. Majewski Stanisław
 3. Majewski Józef
 4. Kalbarczyk Stanisław
 5. Kalbarczyk Antoni
 6. Kalbarczyk Wacław
 7. Krześniak Andrzej
 8. Cieślak Jan
 9. Sztyber Feliks
 10. Skowroński Wincenty
 11. Chodyra Jan
 12. Ziędalski Stanisław


Następnego dnia rano ponownie zebrano wszystkich. Niemcy wygłosili krótkie przemówienia (tłumaczone na język polski) co spotkało wieś Antoniówkę i niektórych mieszkańców oraz ostrzegli, że jeżeli się powtórzy podobna historia to spalą całą wioskę i wystrzelają wszystkich mieszkańców wsi. Następnie kazali wystąpić kilku mężczyznom, którzy wykopali doły na działce szkolnej i pogrzebali zamordowanych.
Po pewnym czasie zwłoki zostały odkopane przez rodziny zabitych i przeniesione na cmentarz.


Opracowano na podstawie „Notatka w sprawie mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach wsi Antoniówka jesienią 1943 roku.” – zbiory Garwolin.org
Opracował: Krzysztof Kot
Transkrypcja: Maria Kowalczyk
Fotografia ze zbiorów Łukasza Żaka (jako nieliczna, jeszcze niezidentyfikowana co do miejsca wykonania) datowana na 7 września 1940 r.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *