O Nas (About us)

O NAS

U mnie wszystko zaczęło się od tego zdjęcia, pomyślałem takie zdjęcie nie może zaginąć. Przecież tu mieści się teraz bar „Smakosz”. Jest na nim mój śp. tata. Kościół z lat 70-tych w tle. Po prostu piękne! Niestety w moich rodzinnych albumach nie było więcej zdjęć związanych z Garwolinem. Zacząłem robić drzewo genealogiczne, pytać rodzinę o zdjęcia naszej rodziny, nawet nie spodziewałem się jakie „perełki” znajdują się w tych starych zakurzonych albumach. Skanowanie, delikatny retusz zniszczeń, wydruk i zdjęcie ocalone na następne 100 lat. Postanowiłem ocalić od zapomnienia wszystko co trafi w moje ręce. Was też do tego zachęcam!

~Krzysztof Kot

Zawsze lubiłem historię regionalną i fotografię – brałem udział w konkursach na temat wiedzy historycznej dotyczącej regionu. Z perspektywy czasu żałuję, że zająłem się tym tak późno – wiele osób można było podpytać, a się nie zdążyło, wiele zdjęć zostało wyrzuconych, a mogły być zachowane po dzień dzisiejszy. Wraz z Krzysztofem wpadliśmy na pomysł portalu łącząc naszą młodość, zapał, wigor i technikę z wiedzą i doświadczeniem osób jeszcze żyjących, by w ten sposób kolejne pokolenia mogły dowiedzieć się jak wyglądały dawny Garwolin i jego okolice. Wierzę, że w dzisiejszych czasach znajdą się życzliwe osoby, które otworzą szuflady, szafki – zerkną do środka, udostępnią zbiory, by w ten sposób przetrwały one kolejne dziesiątki lat. Dzięki tej stronie chcę dotrzeć również do osób, które z Garwolinem są związane, które mieszkają z dala od Garwolina, również do garwolińskiej Polonii a także do potomków osób pochodzenia żydowskiego, którzy mieszkali w Garwolinie. Wierzę, że opuszczając miasto jeszcze przed bombardowaniem Garwolina, w którym spłonęło mnóstwo pamiątek i zdjęć – zabrali ze sobą coś, co może być wartościowe dla tego projektu. Po cichu wierzę, że uda nam się zdobyć niemy film z przedwojennego Garwolina, który może gdzieś się zachował. Do tej pory bardzo chcieliśmy dowiedzieć jak wyglądał Garwolin przed bombardowaniem i to nam się udało.  Zdobyliśmy sporo zdjęć od osób życzliwych, którzy mocno trzymają kciuki za powodzenie tego projektu. Proszę o poinformowanie znajomych, niech zatrzymają się na chwilę w tym miejscu

~Sebastian Jędrych

REKOMENDACJE

Twórcy portalu Garwolin.org rozpoczęli interesującą i ciekawą akcję poszukiwania starych fotografii dotyczących miast i gmin ziemi garwolińskiej.

Sądzę że ujawni ona i wprowadzi do obiegu społecznego wiele nieznanych zdjęć dokumentujących uroczystości patriotyczne, religijne, gospodarcze, działalność organizacji społecznych i stan zabudowy wspomnianego wyżej terenu.

Zamieszczane na portalu zdjęcia powinny być opisane i podawać nazwiska właścicieli.

Uważam że powyższa akcja da pozytywne skutki. Już w jej początkach twórcy portalu uzyskali zdjęcia poprzedniego młyna w Garwolinie, oraz kaplicy cmentarnej przed rozbudową w latach 1943-1946.

Oceniając pozytywnie omawiana akcję, udostępniłem twórcą  portalu zdjęcia sprzed 40 lat, ukazujące prace przy budowie parku 550-lecia, w czasie której zmieniono bieg rzeki Eliasz, oraz zasypano sadzawki i szerokie rozlewisko Eliasza na terenie „Gaju” w Garwolinie.

Mam nadzieję że portal pokazujący zdjęcia z przeszłości regionu będzie się cieszył dużą popularnością, a rozpoczęta akcja rozszerzy swój zakres.

                                                                                              7.XII.2012

                                                                                              Zbigniew Gnat-Wieteska

Akcja prowadzona przez twórców Garwolin.org bardzo mi się spodobała, mam nadzieję że przyniesie to pozytywne skutek i ujrzę swoje fotografie w papierowym albumie.

12.XII.2012
Barbara Witaczyńska

Zbieranie zdjęć i informacji na temat ziemi garwolińskiej to świetna inicjatywa. Sama chętnie myślami wracam do moich dziecięcych dni spędzonych w Miętnem i Garwolinie. Zachęcam wszystkich do poszukania skarbów w swoich domach.

7.I.2013

Alina Janowska – aktorka

 Media o Nas

  • artykuł na portalu podlasie24.pl – „Z miłości do Garwolina” [LINK]
  • wywiad wyemitowany na antenie Radia Podlasie [LINK]
  • artykuł na portalu egarwolin.pl – „Garwolin.org – Ocalmy od zapomnienia” [LINK]
  • artykuł na portalu kuriergarwolinski.pl – „Dawny Garwolin, czyli powrót do przeszłości” [LINK]