ARCHIWUM ANNY I ANDRZEJA KAPICÓW

nagłówek-do-art

Anna i Andrzej Kapicowie byli nauczycielami. Ukończyli przedwojenne seminarium nauczycielskie – Anna w Nowym Sączu, Andrzej w Zamościu. Karierę zawodową rozpoczynali w okolicach Garwolina w Budach Krępskich (Anna) i w Górznie (Andrzej). W noc sylwestrową 1933 r. zawarli związek małżeński. W Garwolinie zamieszkali latem 1938 r. Wynajęli mieszkanie u państwa Kotlarskich przy ulicy Dreszera 56, później Waryńskiego, a obecnie ul. Polska 50. Tam też w okresie drugiej wojny światowej i przez kilka powojennych lat prowadzili zakład fotograficzny. aby mieć źródło utrzymania. Zakład stał się miejscem gdzie na kliszy fotograficznej, bądź na szklanym negatywie, utrwalił się obraz tych jakże tragicznych czasów. Uwiecznieni zostali zarówno ci, którzy byli oprawcami, jaki ci, którzy byli ofiarami tej wojny. Są też tam wyzwoliciele, jaki i ci, którzy walczyli w podziemiu. Są zdjęcia Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Również obraz powojennego Garwolina na negatywach i zdjęciach to ślad naszej trudnej i bolesnej historii. Obraz ludzi i miejsc, w których żyli i które możemy ocalić od zapomnienia.

Ocalić od zapomnienia, to motto tych, dla których historia tego miasta i okolic oraz ludzi z nim związanych, jest niezwykle ważna i bliska. Tym miejscem jest portal garwolin.org.

APEL
JEŻELI POSIADAJĄ PAŃSTWO ZDJĘCIA, Z PIECZĄTKĄ ZAKŁADU, BĄDŹ WYKONANE PRZEZ ANNĘ I ANDRZEJA KAPICÓW, TO PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE ICH W CELU IDENTYFIKACJI.
OSOBY DO KONTAKTU:
– MAŁGORZATA CIEŚLAŃSKA TEL. 501 276 502
– PIOTR KAPICA TEL. 502 249 730
– KRZYSZTOF KOT TEL. 514 22 33 29
MOŻEMY UMÓWIĆ SIĘ NA SPOTKANIE, JAK RÓWNIEZ ZACHĘCAMY DO NADSYŁANIA WSPOMNIEŃ O ANNIE I ANDRZEJU KAPICACH NA ADRES MAILOWY [email protected]

POBIERZ PILIK Z PODPISAMI I ROZPOZNANYMI OSOBAMI – 10.06.2016 pdf. 

 

KATEGORIA WSZYSTKICH WIADOMOŚCI ZWIĄZANYCH Z ARCHIWUM ANNY I ANDRZEJA KAPICÓW

___________

14.10.2016 – Opublikowana galeria Zdjęcia szkolne z Archiwum Anny i Andrzeja Kapiców
19.05.2016 – Opublikowanie pierwszych 494 skanów z archiwum Anny i Andrzeja Kapiców na portalu garwolin.org.
15.05.2016 – Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina – prezentacja ponad 300 zdjęć na planszach podczas wystawy garwolin.org
06.05.2016 – publikacja pierwszych 49 skanów(+rozpoznane) ze szklanych negatywów
06.05.2016 – publikacje materiałów prasowych w internecie

ARCHIWUM ANNY I ANDRZEJA KAPICÓW

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

2 thoughts on “ARCHIWUM ANNY I ANDRZEJA KAPICÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *