Festiwal już za nami…

fkitg071 (Kopiowanie)Tegoroczny Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina, tak jak i w poprzednich latach minął jak mrugnięcie oka. Z wieloma osobami nie udało się dłużej porozmawiać, a można by to robić godzinami. Cieszy nas fakt że tak wiele osób wyraziło chęć współpracy, zaproponowało udostępnienie lub przejrzenie swojego archiwum, by móc podzielić się z Wami swoimi zbiorami.  Festiwal będziemy długo pamiętać, dziękujemy wszystkim którzy odwiedzili naszą wystawę, wszystkim który w jakimś stopniu przyczynili się do tego, by ten dzień wyglądał jak wyglądał. Dziękujemy organizatorom festiwalu za pomysł, Centrum Sportu i Kultury z dyrektorem Jarosławem Kargolem na czele za wsparcie, Grzegorzowi Mochowi z firmy Epson, Gabrysiowi za rozdawanie ulotek i Ani Cieślańskiej za piękne zdjęcia, które wykonała aparatem analogowym na filmach czarno-białych i kolorowych – a my wywołaliśmy je skanerem.

Dla nas to był niesamowity dzień i mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy w Waszych oczach ten dzień wyglądał podobnie.

Archiwum Anny i Andrzeja Kapiców 

Podczas FKiTG zaprezentowaliśmy ponad 300 zdjęć, zeskanowanych ze szklanych negatywów – przedstawiających mieszkańców Garwolina i okolic. Plansze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przez cały festiwal była z nami rodzina – synowa, wnuczkowie i prawnuczkowie Anny i Andrzeja Kapiców. Dziś już wiemy że dzięki Wam, podczas festiwalu rozpoznanych zostało blisko 40 osób – dla nas to bardzo dobry wynik. A jak festiwal oceniła rodzina Kapiców?

To było niesamowite przeżycie. Stare szklane negatywy przywróciły postacie ludzi, którzy być może chodzili kiedyś ulicą Senatorską, a na pewno byli w zakładzie fotograficznym moich Dziadków. Przychodzą mi na myśl słowa Adama Mickiewicza – „O wieści gminna! ty arko przymierza. Między dawnymi i młodszymi laty”. Takie właśnie miałam wrażenie, że powstał pomost pomiędzy zdjęciami na planszach, a nami. Oglądający zdjęcia wspominali  tych których udało się im rozpoznać, opowiadali historie związane z ich życiem. A z drugiej strony tego pomostu patrzyły na nas oczy kilkuset osób, przed laty utrwalonych na szklanej płytce i jakby mówiły: to tak wygląda dzisiaj Garwolin, mój syn, wnuk wspomina niedziele Małgorzata Cieślańska, wnuczka państwa Kapiców

 

Zachęcamy do rozpoznawania twarzy!

Dziś właśnie zapraszamy Was do ARCHIWUM ANNY I ANDRZEJA KAPICÓW – które jest dostępne na naszej stronie. Prezentujemy Wam wszystkie twarze z szklanych negatywów, jakie udało się na chwilę obecną zeskanować i po lekkiej obróbce Państwu udostępnić. Zdjęcia osób, które już zostały rozpoznane posiadają podpisy – lecz na większości niestety widnieje napis NN. Archiwum będzie stale uzupełniane, a my będziemy Was na bieżąco o tym informować.

Spotkanie z Nami

Jeśli ktoś z Państwa chciałby się z nami spotkać – zaplanowane jest spotkanie 27 maja (piątek) w sali konferencyjnej w budynku basenu „Garwolanka” w Garwolinie o godz. 18:00. Na spotkaniu będą też przedstawiciele rodziny państwa Kapiców. Serdecznie Zapraszamy!

A teraz, na chwilę powróćmy do niedzieli 15 maja na „Starówce” – dzięki zdjęciom Ani Cieślańskiej.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *