O Nas (About us)

O NAS

U mnie wszystko zaczęło się od tego zdjęcia, pomyślałem takie zdjęcie nie może zaginąć. Przecież tu mieści się teraz bar „Smakosz”. Jest na nim mój śp. tata. Kościół z lat 70-tych w tle. Po prostu piękne! Niestety w moich rodzinnych albumach nie było więcej zdjęć związanych z Garwolinem. Zacząłem robić drzewo genealogiczne, pytać rodzinę o zdjęcia naszej rodziny, nawet nie spodziewałem się jakie „perełki” znajdują się w tych starych zakurzonych albumach. Skanowanie, delikatny retusz zniszczeń, wydruk i zdjęcie ocalone na następne 100 lat. Postanowiłem ocalić od zapomnienia wszystko co trafi w moje ręce. Was też do tego zachęcam!

~Krzysztof Kot

Zawsze lubiłem historię regionalną i fotografię – brałem udział w konkursach na temat wiedzy historycznej dotyczącej regionu. Z perspektywy czasu żałuję, że zająłem się tym tak późno – wiele osób można było podpytać, a się nie zdążyło, wiele zdjęć zostało wyrzuconych, a mogły być zachowane po dzień dzisiejszy. Wraz z Krzysztofem wpadliśmy na pomysł portalu łącząc naszą młodość, zapał, wigor i technikę z wiedzą i doświadczeniem osób jeszcze żyjących, by w ten sposób kolejne pokolenia mogły dowiedzieć się jak wyglądały dawny Garwolin i jego okolice. Wierzę, że w dzisiejszych czasach znajdą się życzliwe osoby, które otworzą szuflady, szafki – zerkną do środka, udostępnią zbiory, by w ten sposób przetrwały one kolejne dziesiątki lat. Dzięki tej stronie chcę dotrzeć również do osób, które z Garwolinem są związane, które mieszkają z dala od Garwolina, również do garwolińskiej Polonii a także do potomków osób pochodzenia żydowskiego, którzy mieszkali w Garwolinie. Wierzę, że opuszczając miasto jeszcze przed bombardowaniem Garwolina, w którym spłonęło mnóstwo pamiątek i zdjęć – zabrali ze sobą coś, co może być wartościowe dla tego projektu. Po cichu wierzę, że uda nam się zdobyć niemy film z przedwojennego Garwolina, który może gdzieś się zachował. Do tej pory bardzo chcieliśmy dowiedzieć jak wyglądał Garwolin przed bombardowaniem i to nam się udało.  Zdobyliśmy sporo zdjęć od osób życzliwych, którzy mocno trzymają kciuki za powodzenie tego projektu. Proszę o poinformowanie znajomych, niech zatrzymają się na chwilę w tym miejscu

~Sebastian Jędrych

Do zespołu Garwolin.org dołączyłam niedawno. Można powiedzieć, że przyszłam „na gotowe”. Cieszę się, że mogę coś od siebie dodać do tego społecznego projektu. Zainteresowanie lokalną historią zaszczepił mi mój ś.p. Ojciec. W domu zawsze było dużo książek, a część z nich dotyczyła historii Garwolina i okolic. Przez lata obserwowałam poczynania Krzysia Kota i Sebastiana Jędrycha i ich podziwiałam. Impuls, żeby zrobić coś więcej, przyszedł później i wiązał się z dwoma wydarzeniami. W 2015 r. dowiedziałam się trochę więcej o życiorysie mojego kuzyna ks. Piotra Kobusa CR. Byłam zaskoczona historią jego życia. A jeszcze bardziej się zdumiałam, gdy okazało się, że jego postać jest opisana w wielu historycznych książkach. Rodzina nic o tym nie wiedziała. Zaczęłam szukać o nim informację, zebrałam ich tyle, że starczyło na całą książkę. Drugie wydarzenie wiązało się z bibliotekami cyfrowymi. Zajmowałam się nimi lata temu, ale wtedy były jeszcze raczej pustawe. Gdy siadłam do ich przeglądania w 2018 r. okazało się, że pękają w szwach od informacji. Na próbę zaczęłam czytać, co „Kurjer Warszawski” (1821-1939) pisał o Garwolinie i okolicach. Zajęło mi to 3 miesiące, ale moja wiedza o wydarzeniach sprzed lat bardzo się wzbogaciła. Stare gazety mają to do siebie, że oferują gotowe „historyczne” teksty do przypomnienia. Z niedostatku fotografii plastycznym językiem opisują wydarzenia, przekazują społeczne nastawienie, emocje. Są doskonałym uzupełnieniem wiedzy historycznej.

dr Anna Ogonowska

REKOMENDACJE

Twórcy portalu Garwolin.org rozpoczęli interesującą i ciekawą akcję poszukiwania starych fotografii dotyczących miast i gmin ziemi garwolińskiej.

Sądzę że ujawni ona i wprowadzi do obiegu społecznego wiele nieznanych zdjęć dokumentujących uroczystości patriotyczne, religijne, gospodarcze, działalność organizacji społecznych i stan zabudowy wspomnianego wyżej terenu.

Zamieszczane na portalu zdjęcia powinny być opisane i podawać nazwiska właścicieli.

Uważam że powyższa akcja da pozytywne skutki. Już w jej początkach twórcy portalu uzyskali zdjęcia poprzedniego młyna w Garwolinie, oraz kaplicy cmentarnej przed rozbudową w latach 1943-1946.

Oceniając pozytywnie omawiana akcję, udostępniłem twórcą  portalu zdjęcia sprzed 40 lat, ukazujące prace przy budowie parku 550-lecia, w czasie której zmieniono bieg rzeki Eliasz, oraz zasypano sadzawki i szerokie rozlewisko Eliasza na terenie „Gaju” w Garwolinie.

Mam nadzieję że portal pokazujący zdjęcia z przeszłości regionu będzie się cieszył dużą popularnością, a rozpoczęta akcja rozszerzy swój zakres.

                                                                                              7.XII.2012

                                                                                              Zbigniew Gnat-Wieteska

 

Akcja prowadzona przez twórców Garwolin.org bardzo mi się spodobała, mam nadzieję że przyniesie to pozytywne skutek i ujrzę swoje fotografie w papierowym albumie.

12.XII.2012
Barbara Witaczyńska

 

Zbieranie zdjęć i informacji na temat ziemi garwolińskiej to świetna inicjatywa. Sama chętnie myślami wracam do moich dziecięcych dni spędzonych w Miętnem i Garwolinie. Zachęcam wszystkich do poszukania skarbów w swoich domach.

7.I.2013

Alina Janowska – aktorka

 

 Media o Nas

  • artykuł na portalu podlasie24.pl – „Z miłości do Garwolina” [LINK]
  • wywiad wyemitowany na antenie Radia Podlasie [LINK]
  • artykuł na portalu egarwolin.pl – „Garwolin.org – Ocalmy od zapomnienia” [LINK]
  • artykuł na portalu kuriergarwolinski.pl – „Dawny Garwolin, czyli powrót do przeszłości” [LINK]
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org