Żelechów

Informujemy, że Sebastian Jędrych – koordynator Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej, który 6 kwietnia 2021 r. opuścił Garwolin.org, przesłał nam wczoraj oświadczenie, że on i członkowie Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej NIE ŻYCZĄ sobie, by publikacje z indeksami do ksiąg metrykalnych parafii dawnego powiatu garwolińskiego były udostępniane na portalu Garwolin.org. Wobec powyższego informujemy, że pliki na stronie Garwolin.org/metryki będą dostępne tylko do 8 kwietnia 2023 r. Sebastian Jędrych poinformował nas także, że wszystko to dzieje się w porozumieniu z Kurią Siedlecką i że powyższe publikacje zostaną udostępnione w innym miejscu. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedzią, ich udostępnienie nastąpi niebawem, o czym oczywiście Państwa poinformujemy.
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

19 thoughts on “Żelechów

  1. Witam,
    zwracam się z prośbą o informacje czy aby możliwe jest jakiś kontakt elektroniczny y przekazem danych metrykalnych np. zgonów czy ślubu lub informacje zapowiedzi z możnością odpłatnie ich uzyskania… tak internetem jak i Poczta Polska.
    Pilnie potrzebuje potwierdzić fakty rodzinne ale to skomplikowane.
    Tomasza ur. 1690, zgon 1740 r. i Stefana Celejowski ur.1698 r., a data zgonu nikomu nie znana, zostali razem współwłaścicielami oraz obaj dziedzicami Wilczkowic.
    Jeden z nich musiał przecież być z pewnością ojcem mego protoplasty pra, pra, pra dziadka Jacka Celejowskiego prawdopodobnie ur. ca. 1738 r. a zgon 1792 r. nie precyzyjna informacja bez dokładnej daty ( stawiam osobiście na Tadeusza, bo on miałby 48 lat a Stefan wskazuje jakby nie miał w ogóle zony ani nieznana dokładna jego data zgonu… czy aktu ślubu a oni tam przecież blisko siebie w okolicy dawnej ziemi czerskiej żyli, bo np. Celejów, Czersk, Wilczkowice Dolne, Wilga, Warka, Biejków nad Pilica czy Grabów to na przestrzeni zaledwie kilku do kilkudziesięciu km, a to właśnie wszystkie siedliska gniazda od setek lat dziedziców Celejow-skich ?)
    Dziękuję z góry za przysługę i pomoc lub udzieli dalsze informacje, które wreszcie rozwiążą ten Wenzel gordyjski.
    Podaje mój adres mailowy załączam, a to właśnie nic nie kosztuje a działa błyskawicznie.

    Pozdrawia i dziękuję za odpowiedz oraz cenne informacje a dobrze by było przy udziale osoby duchownej

    Mieczysław Celejewski

  2. Dzień dobry.
    Jestem wnukiem Józefa Szydłowskiego i poszukuję danych swojej rodziny , dziadka, pradziadka rodzeństwo- nazwisko Szydłowski . Dziadek Józef Szydłowski ur. się 08.03.1891r w Wygrance .

    1. Dzień dobry,

      Moja rodzina (brat mojej mamy lat 64) mieszka na Wygrance . Mój pradziadek Jan Filipek mieszkał na Wygrance. Zmarł w 1935 r.
      Moja mama urodziła się w 1954 r. na Wygrance. Zapytałam czy rodzina Szydłowskich mieszkała na Wygrance?
      Powiedziała mi, że rodzina Szydłowskich mieszkała za rodziną Parzyszków. Rodzina Parzyszków jeszcze mieszka na Wygrance.

      Pozdrawiam,
      Agnieszka Nowak

  3. Dzień dobry. Poszukuję danych swoje mamy Reginy Pleskot, nazwisko Panieńskie Mańkowska . Mama mojej mamy z rodziny Głąbockich pochodzących z Kornicy, Wola Korycka. Mama urodzona 2 lutego 1933 roku w Żelechowie. Jeśli to możliwe odnaleźć datę chrztu i kto podawał mamę do chrztu. Nazwiska i imiona chrzestnych ewentualnie stare adresy.

  4. Wspaniała robota.
    Jeśli to by nie sprawiło kłopotów to poproszę o skan
    1814 1921. Zaryte i Fransdorf. Ekkel Antoni (40 lat) – rodz.: oj. niewiadomy i matka niewiadoma ; małż.: b.d.;
    Przycz. zg.: na ordynaria – zwykła śmierć Uwagi: brak. IDZGZEL2470

    pozdrawiam

  5. Witam serdecznie

    Chciałabym Państwu serdecznie podziękować. Do niedawna, w wyniku waśni rodzinnych, o których nie miałam pojęcia nie wiedziałam nic o pochodzeniu mojego nazwiska. Od dwóch już lat buduję drzewo genealogiczne mojej rodziny i przez ten czas udało mi się odnaleźć rodzeństwo mojego dziadka (w zasadzie ich potomków), a dzięki Państwu poznać genezę mojej rodziny do czasów sprzed co najmniej 200 lat :). Jestem prawnuczką Tomasza Zaczek urodzonego w Hucie Żelechowskiej w roku 1905 oraz Józefy Zaczek z.d. Kowalczyk. Z informacji zaciągniętych od rodziny wiem, iż prababcia zmarła dość wcześnie, a pradziadek, po śmierci małżonki przeniósł się do miejscowości pod Gorzowem Wielkopolskim. Mam ogromną nadzieję, że uda mi się skontaktować z potomkami moich przodków i uzyskać więcej informacji na temat historii mojej rodziny. Być może jakaś część ich żyje w dalszym ciągu we wsi Stryj.

  6. Wspaniała praca. Czy jesteście pewni że w ksiegach jest „tomatus” a nie „famatus’?

  7. Dzięki Metrykom i Państwa wspaniałej pracy ustaliłam swojego najstarszego, jak dotąd, przodka.
    Jest nim Mikołaj Sowiński, urodzony w 1799 roku w miejscowości Francdorf – to mój pra-pra-pra dziadek.
    Poszukuję przodków z rodziny Woydat/Wojda, Majsterek, Kasperski oraz Papis.

    Dziękuję pozdrawiam serdecznie,
    Ewa Papis-Polakowska

  8. Witam. Jestem w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego rodziny Głaszcz. poszukuję wszelkich informacji dotyczących tej rodziny z początków 20 wieku a być może jeszcze wcześniejszych. Miejscowości związane z nią to Nowy Goniwilk , Nowy Żabieniec, Kalinów. Ojciec babci prawdopodobnie Stanisław Głaszcz ,dzieci 6 osób Michalina, Bronisława, Józef (USA), Franciszek, Tomek , ( ? ). Czy mogę prosić o przysłanie wszelkich danych które mogłyby mi pomóc? Z góry dziękuję. Pozdrawiam. ps.babcia Michalina Głaszcz

  9. Podziękowania za zindeksowanie jednej z najstarszych ksiąg na Mazowszu. Szkoda tylko, że pominięto w pracy określenia statusu społecznego np.:
    – honestus (uczciwy) – rzemieślnik wiejski lub rolnik z małego miasteczka.
    – famatus- sławetny/ średniozamożny rzemieślnik/ mieszczanin,
    – famosus- sławetny/mieszczanin,
    – nobilis- szlachetny, właściciel części wsi lub dzierżawca, ogólnie szlachcic,

    za: http://genealodzy.pl/name-Latin.phtml

  10. Jestem synem Wacława Zielińskiego ur. 1905 r w Żelechowie. Udało mi się dotrzeć do przodków z linii Zielińskich(vel Zielenskich), bo tak chwilami zmienia się nazwisko wg ksią. A więc mo dziad Józef Zieliński, dalej jego ojciec Tomasz Zieliński i jego ojciec Stanisław Zieliński ur. ok 1778 r ożeniony z Józefa Szczepanik.
    Wiadomo jeszcze , że jego rodzicami byli Sebastian Zieliński i Franciszka.
    Dalej nie mogę nic ustalić poza ich dziećmi m.in. właśnie Stanisławem, Mateuszem, Agatą, Agnieszką, Marianną i datą zgonu Farnciszki – 1809 r(miała wtedy wg wpisu 48 lat). Ponieważ nie jest zaznaczone , że była wdową( w wielu przypadkach tak jest), więc należy domniemywać,że Sebastian Zieliński zmarł później, ale w księgach zgonu wogóle nie znajduję jego osoby.
    Może ktos mi pomoże coś więcej ustalić!?

    1. Prawdopodobnie jesteśmy rodzina. Moja pra pra pra babciato Józefa Szczepanik w 1805 roku wziela slub z Zielinskim Stanisławem a Józef Zieliński to ich syn i wziął ślub w 1848 z Buczennik Barbara mieli Zielińskiego Jana który wziął ślub z moją prababcia Józefa Szczepanikowa z domu Janiszek

    2. Prawdopodobnie jesteśmy rodzina. Moja pra pra pra babciato Józefa Szczepanik w 1805 roku wziela slub z Zielinskim Stanisławem a Józef Zieliński to ich syn i wziął ślub w 1848 z Buczennik Barbara mieli Zielińskiego Jana który wziął ślub z moją prababcia Józefa Szczepanikowa z domu Janiszek

  11. Dzięki tej stronie udało mi się dotrzeć do moich przodków z początku 1800 r. (6 pokolenie) i w tym miejscu ślad się urywa. Wiele wskazuje na to, że mój praprapradziadek przybył na wysoczyznę żelechowską ze Stężycy. Zastanawiam się, czy parafia św. Marcina w Stężycy udostępni mi bez problemów dostęp do metryk kościelnych.

  12. Szukam rodziny Stanisławy Redzik ur. 10 czerwca 1916 roku, zamieszkałej w kol. Goniwilk k./Żelechowa. W kwietniu 1944 roku wyszła za Stanisława Kot, ślub odbył się w Żelechowie. Niestety Stanisław zmarł w niecały miesiąc później.
    Nie wiem czy Stanisława Kot z d. Redzik do śmierci nosiła nazwisko Kot, być może ponownie wyszła za mąż. A może żyje gdzieś w wieku 99 lat…

  13. Jestem synem Kazimierza Domańskiego s.Ignacego oraz Henryki Elżbiety z Wierzbickich c.Lucjana i Kazimiery z Zawadzkich.Pragnę uzyskać brakujące informacje i być może zdjęcia do prowadzonych badań historii rodziny Domańskich,Wierzbickich,Łysakowskich,Żukowskich,Zawadzkich. Sam chętnie przekażę dotychczasowe informacje i zdjęcia osobom zainteresowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *