Żelechów

11 stycznia 2017

Księga chrztów par. Żelechów 1682 – 1720

25 października 2015

publikacja_zelechow

INDEKSY Z METRYK KOŚCIELNYCH PARAFII ŻELECHÓW (1682) 1748-2015 – wydanie 1 25.10.2015 (PDF 36 mb)

Garwolińska Grupa Indeksująca pod przewodnictwem Sebastiana Jędrycha oddaje kolejną zindeksowaną parafię. Po Korytnicy Łaskarzewskiej, którą oddaliśmy w czerwcu, przyszedł czas na parafię Żelechów.Publikacja liczy ponad 3000 stron, zawiera indeksy z metryk chrztów 1748-1915 (35643), ślubów 1748-1934 (8093) i zgonów 1748-2015 (35646). To prawie 80 tysięcy indeksów.

W indeksacji par. Żelechów wzięli udział:
Sebastian Jędrych – koordynator projektu, indeksujący z języka łacińskiego, rosyjskiego i polskiego, Anna Kownas, Beata Kroszka, Dariusz Pawlak, Irena Augustyniak, Iwona Orzechowska, Jacek Obałek, Magdalena Bilska, Marek Zaborski, Marianna Nowak, Grażyna Przybysz, Grzegorz Skoczek, Robert Wścieklicki, Edyta Przeworska, Elżbieta Kozłowska, Jerzy Cieśla, Karolina Kurek, Łukasz Lis, Piotr Kacprzak, Grzegorz Skoczek, Maryla Zackiewicz, Natalia Pacek, Grzegorz Kapczyński, Adam Jaroń, Krzysztof Zięcina, Elżbieta Paziewska, Monika Słowik, Piotr Smarzewski, Krzysztof Kot.
W fotografowaniu ksiąg metrykalnych udział brali Sebastian Jędrych, Krzysztof Kot i Wojciech Siwek. Wszyscy Ci ludzie wykonali wspaniałą robotę dzięki, którym można dzisiaj poznać przodków par. Żelechów. Bez żadnego wynagrodzenia i z poświęceniem wolnego czasu spędzali godziny tłumacząc dla innych stare księgi.

Księgi metrykalne w parafii Żelechów zachowały się w dosyć dobrym stanie zachowując ciągłość. Pozwala to na owocne poszukiwania od 1748. Nie bez przyczyny publikacja nosi w tytule klauzulę roku 1682. Z pewnością istniała w parafii księga chrztów i zawartych małżeństw w latach 1682-1720 o czym wspominają dokumenty parafialne. Nie wspominają zaś o latach chrztów 1721-1747 i małżeństw 1721-1796, które to zdają się luką nie do uzupełnienia i tylko cud i nadzwyczajne okoliczności mogą sprawić, że te księgi kiedykolwiek będą istniały. O jakim cudzie mowa? Być może kiedyś ktoś przed uratowaniem ich zagrzebał je gdzieś w znanym sobie miejscu. Może to być ściana kościoła lub budynków plebańskich lub ich podłoga. Nie zamierzamy w tym celu ani zrywać podłogi ani kuć ścian – ale znane są w Polsce przypadki znalezionych w ten sposób ksiąg metrykalnych.

Natomiast tytuł publikacji nie jest przypadkowy. Wprawdzie nie znajdziemy w niej ani jednej metryki z 1682 roku to chcemy uświadomić, że taka księga istniała i może być w posiadaniu rąk prywatnych. Nie chcemy nikogo obwiniać o jej zaginięcie, bo nie jest to naszym celem, celem jest jej znalezienie – jeśli ktoś posiada wiedzę na temat takiej księgi – może bezpośrednio się zgłosić do parafii i oddać bez żadnych konsekwencji na co bardzo liczymy. Jest to bezcenne źródło informacji o naszych przodkach i mocno ufamy, że nadejdzie taki dzień, że księga się znajdzie.

Liczymy również na to że pomogą nam Państwo na dalszy rozwój publikacji, nadsyłając do nas zdjęcia i opisując historie związane z Waszymi przodkami do których dostęp dajemy wam całkowicie bezpłatnie.

W imieniu GARWOLIŃSKIEJ GRUPY INDEKSUJĄCEJ życzymy Wam owocnych poszukiwań!

 

 

Bez nazwy-2 kopia

10 październik 2015

Witajcie kochani,
25 października w niedzielę oddajemy kolejną zindeksowaną parafię – Żelechów. Po trwającej ponad rok indeksacji nadszedł czas na przekazanie jej wyników na Wasze ręce i ręce parafian. Dokonamy tego w tradycyjny sposób na specjalnej mszy świętej w niedzielę o 11:30, na którą serdecznie zapraszamy.

To doskonała okazja by nas spotkać. Po Mszy Świętej udamy się dosłownie na chwilę do kancelarii parafialnej by zrobić pamiątkową fotkę, a później będzie można dołączyć do nas na spacerze po cmentarzu żelechowskim.

Dla tych, którzy chcą nas bliżej poznać i porozmawiać, a także dowiedzieć się nieco więcej o kulisach indeksacji – można z nami się umówić na piwo – około godz. 15 w Pałacu Żelechów przy samiutkim browarze. Lubimy Pszeniczne i Ciemne 

W razie chęci uczestniczenia i celebracji z nami tego wydarzenia, możecie się z nami w dowolnej chwili kontaktować, by ustalić gdzie aktualnie przebywamy pod nr. tel. 513-902-683
Do zobaczenia

PS. Powiadomcie znajomych
Dołączcie do wydarzenia na Facebook’u – Poznaj Swoich Przodków – publikacja indeksów parafii Żelechów

Pozdrawiamy
Sebastian Jędrych & Krzysztof Kot
Garwolińska Grupa Indeksująca
www.garwolin.org
Dawny Powiat Garwolin i okolice

NA [email protected] NADSYŁAJCIE ZDJĘCIA SWOICH PRZODKÓW, MIEJSC W KTÓRYCH ŻYLI, ABY UATRAKCYJNIĆ PUBLIKACJĘ

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

17 thoughts on “Żelechów

  1. Dzień dobry.
    Jestem wnukiem Józefa Szydłowskiego i poszukuję danych swojej rodziny , dziadka, pradziadka rodzeństwo- nazwisko Szydłowski . Dziadek Józef Szydłowski ur. się 08.03.1891r w Wygrance .

  2. Dzień dobry. Poszukuję danych swoje mamy Reginy Pleskot, nazwisko Panieńskie Mańkowska . Mama mojej mamy z rodziny Głąbockich pochodzących z Kornicy, Wola Korycka. Mama urodzona 2 lutego 1933 roku w Żelechowie. Jeśli to możliwe odnaleźć datę chrztu i kto podawał mamę do chrztu. Nazwiska i imiona chrzestnych ewentualnie stare adresy.

  3. Wspaniała robota.
    Jeśli to by nie sprawiło kłopotów to poproszę o skan
    1814 1921. Zaryte i Fransdorf. Ekkel Antoni (40 lat) – rodz.: oj. niewiadomy i matka niewiadoma ; małż.: b.d.;
    Przycz. zg.: na ordynaria – zwykła śmierć Uwagi: brak. IDZGZEL2470

    pozdrawiam

  4. Witam serdecznie

    Chciałabym Państwu serdecznie podziękować. Do niedawna, w wyniku waśni rodzinnych, o których nie miałam pojęcia nie wiedziałam nic o pochodzeniu mojego nazwiska. Od dwóch już lat buduję drzewo genealogiczne mojej rodziny i przez ten czas udało mi się odnaleźć rodzeństwo mojego dziadka (w zasadzie ich potomków), a dzięki Państwu poznać genezę mojej rodziny do czasów sprzed co najmniej 200 lat :). Jestem prawnuczką Tomasza Zaczek urodzonego w Hucie Żelechowskiej w roku 1905 oraz Józefy Zaczek z.d. Kowalczyk. Z informacji zaciągniętych od rodziny wiem, iż prababcia zmarła dość wcześnie, a pradziadek, po śmierci małżonki przeniósł się do miejscowości pod Gorzowem Wielkopolskim. Mam ogromną nadzieję, że uda mi się skontaktować z potomkami moich przodków i uzyskać więcej informacji na temat historii mojej rodziny. Być może jakaś część ich żyje w dalszym ciągu we wsi Stryj.

  5. Wspaniała praca. Czy jesteście pewni że w ksiegach jest „tomatus” a nie „famatus’?

  6. Dzięki Metrykom i Państwa wspaniałej pracy ustaliłam swojego najstarszego, jak dotąd, przodka.
    Jest nim Mikołaj Sowiński, urodzony w 1799 roku w miejscowości Francdorf – to mój pra-pra-pra dziadek.
    Poszukuję przodków z rodziny Woydat/Wojda, Majsterek, Kasperski oraz Papis.

    Dziękuję pozdrawiam serdecznie,
    Ewa Papis-Polakowska

  7. Witam. Jestem w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego rodziny Głaszcz. poszukuję wszelkich informacji dotyczących tej rodziny z początków 20 wieku a być może jeszcze wcześniejszych. Miejscowości związane z nią to Nowy Goniwilk , Nowy Żabieniec, Kalinów. Ojciec babci prawdopodobnie Stanisław Głaszcz ,dzieci 6 osób Michalina, Bronisława, Józef (USA), Franciszek, Tomek , ( ? ). Czy mogę prosić o przysłanie wszelkich danych które mogłyby mi pomóc? Z góry dziękuję. Pozdrawiam. ps.babcia Michalina Głaszcz

  8. Podziękowania za zindeksowanie jednej z najstarszych ksiąg na Mazowszu. Szkoda tylko, że pominięto w pracy określenia statusu społecznego np.:
    – honestus (uczciwy) – rzemieślnik wiejski lub rolnik z małego miasteczka.
    – famatus- sławetny/ średniozamożny rzemieślnik/ mieszczanin,
    – famosus- sławetny/mieszczanin,
    – nobilis- szlachetny, właściciel części wsi lub dzierżawca, ogólnie szlachcic,

    za: http://genealodzy.pl/name-Latin.phtml

  9. Jestem synem Wacława Zielińskiego ur. 1905 r w Żelechowie. Udało mi się dotrzeć do przodków z linii Zielińskich(vel Zielenskich), bo tak chwilami zmienia się nazwisko wg ksią. A więc mo dziad Józef Zieliński, dalej jego ojciec Tomasz Zieliński i jego ojciec Stanisław Zieliński ur. ok 1778 r ożeniony z Józefa Szczepanik.
    Wiadomo jeszcze , że jego rodzicami byli Sebastian Zieliński i Franciszka.
    Dalej nie mogę nic ustalić poza ich dziećmi m.in. właśnie Stanisławem, Mateuszem, Agatą, Agnieszką, Marianną i datą zgonu Farnciszki – 1809 r(miała wtedy wg wpisu 48 lat). Ponieważ nie jest zaznaczone , że była wdową( w wielu przypadkach tak jest), więc należy domniemywać,że Sebastian Zieliński zmarł później, ale w księgach zgonu wogóle nie znajduję jego osoby.
    Może ktos mi pomoże coś więcej ustalić!?

    1. Prawdopodobnie jesteśmy rodzina. Moja pra pra pra babciato Józefa Szczepanik w 1805 roku wziela slub z Zielinskim Stanisławem a Józef Zieliński to ich syn i wziął ślub w 1848 z Buczennik Barbara mieli Zielińskiego Jana który wziął ślub z moją prababcia Józefa Szczepanikowa z domu Janiszek

    2. Prawdopodobnie jesteśmy rodzina. Moja pra pra pra babciato Józefa Szczepanik w 1805 roku wziela slub z Zielinskim Stanisławem a Józef Zieliński to ich syn i wziął ślub w 1848 z Buczennik Barbara mieli Zielińskiego Jana który wziął ślub z moją prababcia Józefa Szczepanikowa z domu Janiszek

  10. Dzięki tej stronie udało mi się dotrzeć do moich przodków z początku 1800 r. (6 pokolenie) i w tym miejscu ślad się urywa. Wiele wskazuje na to, że mój praprapradziadek przybył na wysoczyznę żelechowską ze Stężycy. Zastanawiam się, czy parafia św. Marcina w Stężycy udostępni mi bez problemów dostęp do metryk kościelnych.

  11. Szukam rodziny Stanisławy Redzik ur. 10 czerwca 1916 roku, zamieszkałej w kol. Goniwilk k./Żelechowa. W kwietniu 1944 roku wyszła za Stanisława Kot, ślub odbył się w Żelechowie. Niestety Stanisław zmarł w niecały miesiąc później.
    Nie wiem czy Stanisława Kot z d. Redzik do śmierci nosiła nazwisko Kot, być może ponownie wyszła za mąż. A może żyje gdzieś w wieku 99 lat…

  12. Jestem synem Kazimierza Domańskiego s.Ignacego oraz Henryki Elżbiety z Wierzbickich c.Lucjana i Kazimiery z Zawadzkich.Pragnę uzyskać brakujące informacje i być może zdjęcia do prowadzonych badań historii rodziny Domańskich,Wierzbickich,Łysakowskich,Żukowskich,Zawadzkich. Sam chętnie przekażę dotychczasowe informacje i zdjęcia osobom zainteresowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *