Wizyta Davida Lukowieckiego w pow. garwolińskim

W sobotę 18 listopada 2017 roku nasz powiat odwiedził David Lukowiecki z Izreala. David skontaktował się z portalem garwolin.org dłuższy czas temu, gdzie od pierwszego momentu spotkał się z życzliwością i pomocą.

Jako portal wykonaliśmy badania archiwalne dzięki czemu pozwoliliśmy Mu poznać Jego przodków, którzy mieszkali na ziemi garwolińskiej, przekazaliśmy zdjęcia aktów chrztów, małżeństw i zgonów jak również je przetłumaczyliśmy, ciągle wymieniamy się materiałami i pomagamy we wzajemnym ich rozumieniu. Zaprosiliśmy Davida do naszego powiatu i zaoferowaliśmy swoją pomoc w oprowadzeniu go po Nim.

Wizyta Davida była krótka, gdyż mógł On odwiedzić nas tylko na chwilę, ale zdążył zobaczyć miejsca dobrze znane Jego przodkom. Kiedy dojechaliśmy do Żelechowa David powiedział: „Sebastian, nigdy nie byłem w Żelechowie, ale wysadź mnie z auta, a powiem Ci wszystko gdzie jest, każdą ulicę”. Ta wiedza nie jest Mu obca, od dawna David skrupulatnie przegląda materiały archiwalne – zarówno te, które zostały Mu przekazane, te – które znajduje w archiwum Yad Vashem, jak i te, które w ramach naszej bilateralnej współpracy przekazujemy Mu z archiwów polskich.

Przodkowie Davida wywodzili się głównie z Ryk (Mleczkowicz) i Żelechowa (Łukowiecki), ale ślady, które wspólnie wyczytaliśmy z archiwów wiele wskazują na ich wędrówkę z okolic Kłoczewa lub Jarczewa.

Nawiązaliśmy z Davidem współpracę w zakresie dziejów mieszkańców powiatu wyznania mojżeszowego, którzy przed II wojną światową żyli w tych samych miejscowościach co nasi przodkowie. Będziemy się wymieniać nawzajem materiałami archiwalnymi. Pomoc Davida będzie tym bardziej dla nas owocna, gdyż mimo, że urodził się w Kolumbii i większość życia tam spędził – to nauczył się zarówno języka hebrajskiego jak i yddish, w którym wiele dokumentów jest sporządzonych. Cieszymy się z tej współpracy w ramach naszego portalu. Plany są duże –  miejmy nadzieję, że nic i nikt ich nie pokrzyżuje. Pierwsze publikacje już wkrótce na portalu www.garwolin.org jak i na profilu Facebook.

Widzimy się w grudniu David!

 

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *