Dzieci w Miastkowie Kościelnym już wiedzą jak szukać przodków!

Dzisiaj mieliśmy ogromną przyjemność przeprowadzić lekcję na temat genealogii w Bibliotece Gminnej w Miastkowie Kościelnym korzystając z zaproszenia pani Hanny Gałązki – Matryby.

W lekcji wzięło udział 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie. Wpierw dzieci opowiedziały o swoich doświadczeniach dotyczących wiedzy o ich dziadkach i pradziadkach, wspólnych rozmowach w domu, wizytach na cmentarzach, przeglądaniu dokumentów i zdjęć. My jako doświadczeni poszukiwacze przodków przekazaliśmy im wiedzę – jakie są sposoby uzyskania informacji na temat przodków gdy się kończy ludzka pamięć.

Wspólnie z dziećmi odczytywaliśmy stare dokumenty np. akt chrztu Leona Wyczółkowskiego z 1852 roku, ale też np. ślub przodków p. Hani Gałązki, która nas zaprosiła na lekcję. Spotkanie było uatrakcyjnione mnóstwem ciekawostek związanych z porównaniem dzisiejszych czasów do minionych. Dzieci były zdumione faktem, że kiedyś zamożni ludzie mogli mieć nadane przy chrzcie nawet kilka imion, czy też, że kiedyś były imiona, których dzisiaj już nie ma a dzisiaj są imiona takie, których kiedyś nie było. Na zasadzie pytań i odpowiedzi dochodziliśmy do wiedzy, która przez dzieci zostanie bardziej zapamiętana. Przedstawiliśmy postać Pani Józefy Stankiewicz z Miastkowa Starego, która według wielu źródeł żyła 138 lat i zastanawialiśmy się, czy jest to możliwe.

Prawdziwą ciekawość dzieci wzbudziła przygotowana przez nas analiza ich nazwisk, które wcześniej otrzymaliśmy. Korzystając z już zindeksowanej parafii Miastków Kościelny, a jeszcze nie opublikowanej – przygotowaliśmy informacje ile osób o danym nazwisku uczestników spotkania mieszkało w parafii w latach 1618-1916, a także gdzie mieszkali ich pierwsi przodkowie. Gdy dana dziewczynka lub chłopiec nie miała rdzennego miastkowskiego nazwiska sugerowaliśmy skąd mogli przyjść ich dziadkowie do parafii Miastków.

Dzieci przekonały się jak praktycznym narzędziem są publikacje Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej. Organizatorka p. Hanna Gałązka przygotowała drzewo genealogiczne swojej rodziny Gałązków, które zgodnie dzieci określiły jako duże drzewo. Na podstawie naszych indeksacji zamiast do końca XIX wieku rozszerzyliśmy wiedzę o przodkach p. Hanny do 1721 roku, co bardzo zaciekawiło dzieci.

Na lekcje zostały przyniesione przez dzieci i wychowawców piękne zdjęcia z miejscowości w których żyją i rodzin, które dotyczą. Umówiliśmy niektóre z nich, jak również dzieci same opowiedziały kogo i co one prezentują, co nas bardzo ucieszyło. Zdjęcia zostały przez nas zeskanowane i znajdą się w publikacji dotyczącej Miastkowa Kościelnego.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się spotkać z tak liczną grupą dzieci w przededniu tak ważnego dnia. Bardzo nam również było miło gościć wójta gminy Miastków Kościelny – pana Jerzego Jaronia, który również obiecał nam jako portalowi współpracę na tle historycznym.

Mamy nadzieję, że dzieciom lekcja się podobała i że powrócą do domów z wieloma pytaniami dotyczącymi ich przodków 🙂

 Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *