Ex-libris Ignacego Wyssogota Zakrzewskiego z Żelechowa

Ignacy Zakrzewski (1745-1802) herbu Wyssogota był właścicielem cennej biblioteki, z którą sprowadził się do Żelechowa pod koniec XVIII wieku. Udało nam się znaleźć jego ex-libris. Swoje książki Zakrzewski oznaczał w następujący sposób:

 

 

Informację o ex-librisie znaleźliśmy w książce Wiktora Wittyga pt. Ex-libris’y bibliotek polskich XVII i XVIII wieku (Warszawa 1902):

 

Zakrzewski Wyssogota z Pakosławia Ignacy, herbu własnego, urodził się w r. 1745, najprzód podczaszy, później stolnik, a następnie chorąży poznański. W 1791 r. został obrany prezydentem m. Warszawy i powtórnie w r. 1794. Umarł w Żelechowie w r. 1802. Posiadał niewielką lecz piękną i doborową bibliotekę, którą przewiózł do kupionego w r. 1790 Żelechowa; dalsze losy biblioteki nie są znane.

 

 

Fragment książki pobrano z Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Jej oryginał znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

One thought on “Ex-libris Ignacego Wyssogota Zakrzewskiego z Żelechowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz uzupełnij równanie/To add a comment complete the equation UWAGA/ATTENTION!!! Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.