Antoni Rutkowski z Sobień Biskupich – bohater II wojny światowej

Pan Piotr Kasprzak opracował historię życia swojego wuja, Antoniego Rutkowskiego (1912-1975), żołnierza II wojny światowej służącego w wojskach lotniczych. Informacje pochodzą z rodzinnych przekazów i dokumentów brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Dziękujemy mu za przesłane materiały.

Antoni Rutkowski w mundurze sierżanta

Antoni Rutkowski urodził się 10 czerwca 1912 roku w Sobieniach Biskupich (przed wojną powiat garwoliński, obecnie otwocki). Przed wojną od 3 listopada 1934 roku do 26 września 1936 roku odbywał służbę wojskową w 1. Pułku Lotniczym w Warszawie, następnie przeniesiony do rezerwy jako podoficer sanitarny.

Podczas zajęcia Zaolzia wraz ze 112 Eskadrą bierze udział w manewrach na Śląsku Cieszyńskim. Podczas wojny w III Dywizjonie Lotniczym 112. Eskadrze Myśliwskiej operującej z lotniska Zielonka pod Warszawą. W trakcie kampanii wrześniowej wraz z dywizjonem ewakuowany z kraju 18 września 1939 roku rozkazem dowódcy III Dywizjonu kpt. pil. Zdzisława Krasnodębskiego. Po przekroczeniu granicy rumuńskiej wraz z innymi towarzyszami broni został internowany w obozach: Radauti, Satano, Pitesti, Comisani, skąd uciekł przebierając się w cywilne ubrania. Po pobycie w obozie dla cywili w Ploesti udał się do Constanty, skąd 15 lutego 1940 roku drogą morską na statku Teofil Gautier wyruszył do Marsylii.

We Francji po krótkim pobycie w obozie trafił 22 lutego do stałej stacji zbiorczej lotniczej w Septfonds, skąd skierowany został do CWL Lyon Bron (Centrum Wyszkolenia Lotnictwa). 6 lipca, po kapitulacji Francji, dotarł
drogą morską do Wielkiej Brytanii, gdzie trafił do obozu w Weeton. 24 września dostał przydział jako sanitariusz do 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego stacjonującego wówczas w Kirton in Lindsey.

Odznaka Dywizjonu 307

Podczas służby w Exeter 1 czerwca 1942 roku zostaje przeniesiony do 16 Polish Service Flying School w Newton skąd 28 marca 1944 roku zostaje przeniesiony do szpitala im. Paderewskiego w Edynburgu. Od 26 kwietnia 1944 roku odbywał kurs w Szkole Pilotażu Podstawowego w 16 P.S.F.T.S w Newton.

Po zakończeniu działań wojennych wyraził chęć powrotu do kraju, do czekającej żony i rodziny. 4 grudnia 1946 roku zostaje zwolniony z Polskich Sił Powietrznych i wraca do Polski. Zakończył służbę w stopniu starszego sierżanta (F/Sgt), numer służbowy 784719.

Wrócił do Polski w mundurze, ze względu na inwigilację i podejrzliwość służb komunistycznych odpruwa odznaki i odznaczenia z „battle dress-u” i pali go w piecu. Szczęśliwym trafem po wielu latach odznaki z munduru trafiają do Piotra Kasprzaka.

Naszywki z munduru Antoniego Rutkowskiego
Odznaka lotnicza Antoniego Rutkowskiego

Antoni znalazł pracę w m.in. w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie bez możliwości awansu. Zmarł 22 lutego 1975 roku w Warszawie, pochowany w rodzinnych stronach na cmentarzu w Warszawicach k. Otwocka.

W jaki sposób Exeter upamiętnia polskich żołnierzy z 307. Dywizjonu Myśliwskiego, możemy obejrzeć tutaj.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *