Zdjęcia Henryka Andrzejkowicza w „Wiadomościach Fotograficznych”

„Wiadomości Fotograficzne” bardzo chętnie publikowały zdjęcia Henryka Andrzejkowicza. Publikowały je na okładce lub zamieszczały obszerny komentarz. Oto kilka z nich.

„Wiadomości Fotograficzne” 1933, nr 5

„Ostatnie śniegi” p. H. Andrzejkiewicza z Garwolina jest typowym motywem starannego, młodego amatora. Znikające na trawie płaty śniegu zainteresowały go, więc postanowił je zdjąć, ale za dużo chciał zmieścić na płycie, zanadto wiele szczegółów złożyło się na obraz, by mógł on być przekonywający. I tak cały las bezlistnych drzew w głębi przytłacza obraz, poprzecznie idący parkan przecina motyw na dwie części, interesujący mostek znika zupełnie. Należało ująć jeden lub dwa płaty śniegu zbliska, pokazać nam źdźbła trawy, prostujące się po uwolnieniu się z pod śniegu i można było mostek uczynić główną częścią obrazu i opracować go zbliska. Widać tu jak na amatorze mści się zbyt krótka ogniskowa objektywu i chęć otrzymania na zdjęciu jak największej ilości terenu. A tymczasem wycinek przedstawiony w dużym formacie jest zawsze ciekawszy, niż dużo szczegółów.

„Wiadomości Fotograficzne” 1933, nr 6, okładka

„Wiadomości Fotograficzne” 1933, nr 8

„Brawura” p. H. Andrzejkowicza z Garwolina jest doskonałem zdjęciem
sportowem. Znakomicie we właściwym momencie uchwycony koń, ostro i dokładnie oddany stanowi cenny obraz dla każdego kawalerzysty. By był zaś przytem dekoracyjny, brak mu tylko obłoków na niebie.

„Wiadomości Fotograficzne” 1935, nr 7, okładka

„Wiadomości Fotograficzne” 1937, nr 6

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *