Młyn w Czarnowie (Kamionka)

Wszystko zaczęło się od zdjęcia z archiwum Andrzeja Winka. Było tam zdjęcie młyna, które było podpisane „Młyn Czarnów k./Garwolin 1970 r.”

Moja niespodziewana wizyta w Kamionce musiała się zakończyć z wizytą w młynie. Na miejscu przywitała mnie pani, która po chwili zawołała swojego tatę – młynarza. Okazało się że p. Rodak pracował w tym młynie do ok. 2000 roku. Oprowadził mnie po całym gospodarstwie, opowiadał i wspominał jak tam było za czasów, gdy młyn funkcjonował. Relację foto zobaczycie w poście na facebook’u

I okazało się że zdjęcie jest odbiciem lustrzanym – zostało źle wywołane z negatywu. Powinno wyglądać tak:

młyn_czarnów_70rmini

Na drugi dzień otrzymaliśmy od Maćka kolejne zdjęcie, z jeszcze wcześniejszego okresu, z czasów gdy młyn był w pełni sprawny i pracował.

scan0002 (1)

„Nad Wilgą drewniany młyn wodny w części wsi zwanej Czarnów. Czarnów to zaledwie dwa budynki. Pierwszy to stary zabytkowy młyn wodny, wzniesiony na początku XIX wieku. Drugi to drewniany dom, w którym mieszka właściciel młyna, jego rodzina kupiła obiekt około 50 lat temu od ówczesnego dziedzica. Młyn zbudowany został z drewna w konstrukcji zrębowej, na planie prostokąta. Osadzony jest częściowo bezpośrednio na gruncie, a częściowo na betonowych, ceglanych i drewnianych słupach. Dach ma kształt dwuspadowy, pokryty jest blachą. Niegdyś napęd stanowiła turbina wodna Francisa, wyprodukowana w 1928 r., w Radomsku. Jej wielkość można podziwiać na brzegu rzeki, przed młynem. W latach 80. turbinę wodną zastąpiono silnikiem elektrycznym o mocy 12 KW. Na przestrzeni ostatnich lat zakład nie był modernizowany. Młyn był czynny do 2001 r. Prowadzono w nim produkcję mąki pytlowej, śruty i kaszy na potrzeby okolicznych mieszkańców. Na miejscu dawnego jazu przewałowego zbudowano niewielki most na Wildze.”
za wikipedią / https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamionka_(powiat_garwoli%C5%84ski)

Krzysztof Kot

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *