Wyprawa na strych domu w Miętnem

 

W Miętnem nieopodal sklepu stoi dom. Od dawna przykuwał on moją uwagę, ze względu na jego starość jak i niezmienioną formę. Wiedziałem, że tam nikt nie mieszka i zastanawiałem się, co kryje w środku, a przede wszystkim na strychu. Pomyślałem sobie – czemu by nie namówić właścicieli domu do zajrzenia do środka, czemu z góry mam zakładać, że reakcja ich będzie zła. Namierzywszy córkę właściciela – Magdę skontaktowałem się za pośrednictwem Internetu z zapytaniem, czy nie zechciałaby sprawdzić ze mną co znajduje się w starym domu. Magda przyjęła ten pomysł entuzjastycznie, gdyż sama ciekawa była co krył strych tego domu. Umówiliśmy się na pierwszy wolny termin celem wejścia tam. Główną przeszkodą był brak drabiny, jednakże jakoś udało się ją zorganizować. Na strychu znaleźliśmy to co można było zobaczyć – bałagan strychowy. W kilku miejscach jakieś skrzynie i kufry bez zawartości w środku. Zaczęliśmy przeglądać zastane tam rzeczy. Znaleźliśmy mnóstwo zeszytów szkolnych z czasów Magdy taty, książki i periodyki rolnicze – już zżółknięte, zwilgotniałe. Znaleźliśmy również album fotograficzny – lecz niestety pusty.

554517_454898684577472_1719471914_n

Największe zainteresowanie Magdy przykuły szkolne prace plastyczne wykonane przez Jej tatę. W życiu nie pomyślała, że coś takiego mogła zobaczyć.

Już mieliśmy schodzić, gdyż w rezultacie poza znalezieniem dosyć współcześnie wyglądającego portretu dziadków nie mieliśmy skarbów – postanowiłem jeszcze raz machnąć ręką po wysypanym trocinami stropie. Po chwili odsłoniły się bardzo stare zdjęcia i pocztówki nawet sprzed II wojny światowej. Szybko zaczęliśmy szukać dalej. Naszym oczom ukazały się kolejne zdjęcia.

W sumie znaleźliśmy mnóstwo ciekawych zdjęć – z Garwolina, Miętnego, Parysowa – i z innych niezidentyfikowanych miejscowości. Prezentujemy je na stronie – może ktoś coś rozpozna.

Przygoda okazała się owocna. Zachęcamy innych do podobnych. „Nigdy bym się zobaczyła co kryje strych domu moich dziadków, gdybym nie spróbowała – to naprawdę zajmuje nie dużo czasu by sprawdzić” – powiedziała zadowolona Magda.

Wieczorem Magda w domu znalazła więcej starych zdjęć w kopercie. Ich skanami podzieliła się z naszym portalem.

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Wyprawa na strych domu w Miętnem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *