Józef Majewski – (1806-1855) aktor Teatru Dramatycznego z Łaskarzewa

Dzięki odnalezieniu ksiąg metrykalnych par. Łaskarzew mogliśmy udowodnić faktycznie, że w par. Łaskarzew urodziła się osoba wybitna związana z tym miastem, ale jakby dzisiaj zapomniana. Przypominamy więc na bazie dostępnych materiałów znalezionych w Internecie sylwetkę tego artysty.

Józef Majewski urodził się w Łaskarzewie 31 marca 1806 roku. Powyżej znajduje się akt chrztu z par. Łaskarzew. Mówi on, że w domu numer 88 urodził się Józef Benedykt Majewski – syn Józefa i Marianny z Laskusów. Chrzestnymi byli Antoni Tarkowski – dziekan garwoliński i Rozalia Bąk (?) z Sobolewa. Asystował Paweł Krzyżanowski.

W encyklopedii Teatru Polskiego możemy znaleźć obszerną notkę biograficzną wraz ze zdjęciem Józefa Majewskiego

Józef Majewski w 1837 roku wziął ślub z Zofią Pauliną Brzezińską z Warszawy. W akcie ślubu również wzmiankowano, że urodził się w Łaskarzewie

 

Józef Majewski zmarł młodo, bo w wieku 49 lat. Co ciekawe był już emerytem. Mieszkał w Warszawie przy ul. Nalewki 2236/7. W akcie zgonu zaznaczono, że urodził się w Łaskarzewie.

Informacja o zgonie i pogrzebie Józefa Majewskiego w Kurierze Warszawskim

 

Ciało Józefa Majewskiego spoczęło na cmentarzu powązkowskim w Warszawie

W tym samym grobie spoczywa również Jego ojciec – Józef Majewski. Przy spisaniu aktu zgonu z 1836 roku byli obecni syn Józef jak i Tomasz Brzostowski z Łaskarzewa. Rodzina Majewskich pochodziła z Karczewa, a sam ojciec Józefa był również burmistrzem Łaskarzewa.

O śmierci znakomitego aktora rozpisywała się ówczesna prasa. W Kurierze Warszawskim znajdziemy również notkę biograficzną. 

Józef Majewski był postacią wybitną związaną z naszą ziemią i do tego zapomnianą. Do dnia dzisiejszego nie ma żadnego śladu w Łaskarzewie po tym artyście. Może warto by było go w pewien sposób uhonorować…

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *