Związki Karola Wojtyły z parafią Maciejowice

Nie wierzymy,  że o tym fakcie nigdy nie wspomniał ksiądz proboszcz parafii Maciejowice, ale pewnym jest, że w kościele maciejowickim na ślubnym kobiercu stanął pradziadek Karola Wojtyły od strony matki. Był to jego pierwszy ślub z pierwszą żoną (św. Jan Paweł II – papież Polak pochodził od drugiej żony).

Karol Wojtyła od strony matki był synem Emilii z Kaczorowskich ur. 26 marca 1884 roku w Krakowie, zm. 13 kwietnia 1929 roku w Wadowicach. Dziadkami Karola Wojtyły byli Feliks Paweł Kaczorowski i Anna Maria Scholz. Dziadek Feliks był synem Mikołaja, który w 1826 roku zawierał ślub na ziemi maciejowickiej.

W Maciejowicach też pradziadek Karola Wojtyły chrzcił dwójkę swoich dzieci – Antoniego Szczepana w 1827 roku i Wincentego w 1831 roku.

W sumie z pierwszą żoną miał czwórkę dzieci a z drugą – prababcią Karola – siedmioro.

Transkrypcja aktu ślubu pradziadka papieża poniżej:

„Działo się w mieście Maciejowicach dnia 13 sierpnia 1826 roku o godzinie szóstej po południu. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków Antoniego Witta – ławnika w Maciejowicach zamieszkałego lat 54 mającego i Wilhelma Kochalskiego – konowata lat 28 mającego w Podzamczu zamieszkałych na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Mikołajem Kaczorowskim, młodzianem za stangreta w folwarku Podzamieckim służącym i tamże zamieszkałym, urodzonym w Magnuszewie z Jana i Ewy Kaczorowskich małżonków utrzymujących się na wyrobku w Magnuszewie i tamże zamieszkałych, a panną Franciszką Kurzawianką – w Podzamczu ze służby się utrzymujących urodzoną w Kochowie lat 20 mającą przy rodzicach utrzymująca się. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w dniach 30 lipca, 6 i 13 sierpnia roku bieżącego w parafii maciejowickiej jako też przychylna odpowiedź obecnych aktowi małżeństwo rodziców obojga nowozaślubionych na zaniesioną do siebie z uszanowaniem prośbę o radę. Tamowanie małżeństwa nie zaszło. Małżonkowie nowi oświadczenia, że żadnej przedślubnej umowy nie zawarli. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany i świadkami podpisany został gdyż inni pisać nie umieją”

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Związki Karola Wojtyły z parafią Maciejowice

  1. „…Wilhelma Kochalskiego – konowata…” raczej „konowała” czyli weterynarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *