W dniu dzisiejszym złożyliśmy wniosek w Urzędzie Miasta Garwolin, w którym wystąpiliśmy z inicjatywą, aby w Garwolinie jednej z ulic nadano imię Narcyza Witczak-Witaczyńskeigo. Zrodził sie również pomysł by rondo, które ma powstać przy Al. Legionów nosiło imię Narcyza Witczak-Witaczyńskiego.
Poniżej zamieszczamy treść wniosku:
______________________________________________________________________
Garwolin.org Ocalić od Zapomnienia Garwolin dn. 24 luty 2014 r.
Sebastian Jędrych
Krzysztof Kot
Przewodniczący Rady Miasta Garwolin
Marek Janiec
Wniosek
Każdy z mieszkańców w mniejszym lub większym stopniu zasłużył się dla naszego miasta. O jednych słyszeliśmy, o drugich w ogóle się nie mówi. Jako fascynaci historii miasta i osób z nim związanych, zwracamy się do Pana z wnioskiem o nadanie jednej z ulic Garwolina imienia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Nie mamy pomysłu na lokalizację, ale dobrym pomysłem byłaby jedna z ulic znajdująca się w południowej części Garwolina, w pobliżu byłych koszar wojskowych 1. PSK, gdzie pracował i mieszkał Narcyz Witczak Witaczyński. Zrodził się również pomysł, by rondo, które ma powstać przy Al. Legionów, nosiło nazwę Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Jesteśmy otwarci na dyskusję co do lokalizacji.
Wiemy, że każdy, kto choć trochę interesuje się historią naszego miasta, widział zdjęcia autorstwa Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Dzięki tym zdjęciom, osobom na nich się znajdujących oraz wydarzeniach, które upamiętnił autor, możemy dziś łatwiej przyswajać historię i przekazywać ją dalej.
Narcyz Witczak-Witaczyński urodził się w Warszawie 29 X 1898 roku. Od 1931 roku służył w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński (pseudonim „Kościesza”) był jednym z organizatorów ZWZ/AK Obwodu „Gołąb”Garwolin oraz szefem referatu II B (kontrwywiad) w Komendzie Obwodu. Został aresztowany 17 lipca 1942 roku w Garwolinie. Zginął 27 marca 1943 roku w obozie Majdanek.
Pragniemy zaznaczyć, że naszą inicjatywę popierają m. in.: prof. Zbigniew Gnat-Wieteska – historyk ziemi garwolińskiej, Barbara Witaczyńska – fotograf, córka Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, ksiądz dr. Jerzy Witczak – wnuk Narcyza Witczaka Witaczyńskiego, Przemysław Makulec – prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. PSK w Garwolinie wraz z grupą rekonstrukcji historycznej 1. PSK, jak również społeczeństwo Garwolina. Aż 110 osób wyraziło pozytywną opinię co do nadania imienia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego jednej z ulic miasta, o czym świadczą wpisy na fan page’u akcji na portalu społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/pages/Chcemy-w-Garwolinie-ulicy-im-Narcyza-Witczak-Witaczy%C5%84skiego/601952989851878).
Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.
Krzysztof Kot Sebastian Jędrych
_________________________________________________________
Brawo Tomek. Jestem jak najbardziej za mam taką ulicę która mogłaby nosić imię Narcyza. Jest to ulica która łączy Al. Legionów przy składzie budowlanym Amis z ul. Sobieskiego przy skrzyżowaniu z ul. Ogrodową. Do tej pory ta ulica nie ma nazwy a przy niej będzie w przyszłości doże osiedle mieszkaniowe i co najważniejsze przebiega po terenie dawnych koszar 1. PSK
Małe ojczyzny i wychowanie przyszłych pokoleń w świadomości historycznej, ale historii miejsca, miasta, powiatu. Nazwa ulicy to mały krok ale jak każda kropla co drąży skałę daje powód do zastanowienia się nad PATRONEM- ulicy, ronda, obiektu. Wydaje mi się, że dalsze tłumaczenia są zbędne bo każdy zdrowo myślący człowiek wie jakie korzyści daje budzenie lokalnego patriotyzmu i poczucia przynależności do wspólnoty.
Bardzo dobra inicjatywa. tylko co z tego skoro bezpieczniej nadawać ulicom neutralne nazwy bo z nazwiskami jest różnie a ludzie nie lubią zmieniać dokumentów bo im się ulica zmieniła. Więc będziemy mieli ulice Zielone, Granitowe itd…