Chcemy w Garwolinie ulicy im. Narcyza Witczak-Witaczyńskiego

W dniu dzisiejszym złożyliśmy wniosek w Urzędzie Miasta Garwolin, w którym wystąpiliśmy z inicjatywą, aby w Garwolinie jednej z ulic nadano imię Narcyza Witczak-Witaczyńskeigo. Zrodził sie również pomysł by rondo, które ma powstać przy Al. Legionów nosiło imię Narcyza Witczak-Witaczyńskiego.

Poniżej zamieszczamy treść wniosku:

______________________________________________________________________

Garwolin.org Ocalić od Zapomnienia                          Garwolin dn. 24 luty 2014 r.
Sebastian Jędrych
Krzysztof Kot

                                                                              Przewodniczący Rady Miasta Garwolin

                                                                                                       Marek Janiec

 

Wniosek

            Każdy z mieszkańców w mniejszym lub większym stopniu zasłużył się dla naszego miasta. O jednych słyszeliśmy, o drugich w ogóle się nie mówi. Jako fascynaci historii miasta i osób z nim związanych, zwracamy się do Pana z wnioskiem o nadanie jednej z ulic Garwolina imienia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Nie mamy pomysłu na lokalizację, ale dobrym pomysłem byłaby jedna z ulic znajdująca się w południowej części Garwolina, w pobliżu byłych koszar wojskowych 1. PSK, gdzie pracował i mieszkał Narcyz Witczak Witaczyński. Zrodził się również pomysł, by rondo, które ma powstać przy Al. Legionów, nosiło nazwę Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Jesteśmy otwarci na dyskusję co do lokalizacji.

Wiemy, że każdy, kto choć trochę interesuje się historią naszego miasta, widział zdjęcia autorstwa Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Dzięki tym zdjęciom, osobom na nich się znajdujących oraz wydarzeniach, które upamiętnił autor, możemy dziś łatwiej przyswajać historię i przekazywać ją dalej.

Narcyz Witczak-Witaczyński urodził się w Warszawie 29 X 1898 roku. Od 1931 roku służył w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński (pseudonim „Kościesza”) był jednym z organizatorów ZWZ/AK Obwodu „Gołąb”Garwolin oraz szefem referatu II B (kontrwywiad) w Komendzie Obwodu. Został aresztowany 17 lipca 1942 roku w Garwolinie. Zginął 27 marca 1943 roku w obozie Majdanek.

Pragniemy zaznaczyć, że naszą inicjatywę popierają m. in.: prof. Zbigniew Gnat-Wieteska – historyk ziemi garwolińskiej, Barbara Witaczyńska – fotograf, córka Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, ksiądz dr. Jerzy Witczak – wnuk Narcyza Witczaka Witaczyńskiego, Przemysław Makulec – prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. PSK w Garwolinie wraz z grupą rekonstrukcji historycznej 1. PSK, jak również społeczeństwo Garwolina. Aż 110 osób wyraziło pozytywną opinię co do nadania imienia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego jednej z ulic miasta, o czym świadczą wpisy na fan page’u akcji na portalu społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/pages/Chcemy-w-Garwolinie-ulicy-im-Narcyza-Witczak-Witaczy%C5%84skiego/601952989851878).

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

 

Krzysztof Kot                            Sebastian Jędrych

_________________________________________________________

Wniosek Narcyz Witczak-Witaczyński

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

3 thoughts on “Chcemy w Garwolinie ulicy im. Narcyza Witczak-Witaczyńskiego

 1. Brawo Tomek. Jestem jak najbardziej za mam taką ulicę która mogłaby nosić imię Narcyza. Jest to ulica która łączy Al. Legionów przy składzie budowlanym Amis z ul. Sobieskiego przy skrzyżowaniu z ul. Ogrodową. Do tej pory ta ulica nie ma nazwy a przy niej będzie w przyszłości doże osiedle mieszkaniowe i co najważniejsze przebiega po terenie dawnych koszar 1. PSK

 2. Małe ojczyzny i wychowanie przyszłych pokoleń w świadomości historycznej, ale historii miejsca, miasta, powiatu. Nazwa ulicy to mały krok ale jak każda kropla co drąży skałę daje powód do zastanowienia się nad PATRONEM- ulicy, ronda, obiektu. Wydaje mi się, że dalsze tłumaczenia są zbędne bo każdy zdrowo myślący człowiek wie jakie korzyści daje budzenie lokalnego patriotyzmu i poczucia przynależności do wspólnoty.

 3. Bardzo dobra inicjatywa. tylko co z tego skoro bezpieczniej nadawać ulicom neutralne nazwy bo z nazwiskami jest różnie a ludzie nie lubią zmieniać dokumentów bo im się ulica zmieniła. Więc będziemy mieli ulice Zielone, Granitowe itd…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *