Poświęcenie Urzędu Gminnego w Żelechowie w 1928 r.

W 1928 r. gmina Żelechów zakończyła budowę domu przeznaczonego na urząd gminy. Prezentujemy opis uroczystości związanych z poświęceniem tego budynku. Zamieścił go „Głos Gminy Wiejskiej” z 20 listopada 1928 r. (nr 32):

 

Z gm. Żelechów pow. Garwolińskiego.
Budowa domu gminnego.
Dzień 29 września 1928 r. gmina Żelechów obchodziła nadzwyczaj uroczyście. W dniu tym bowiem odbyło się poświęcenie domu Urzędu gminnego.
Dom został wybudowany na 3-morgowej parceli stanowiącej własność gminy Żelechów. Na posesji tej prócz domu znajduje się specjalny budynek murowany przeznaczony na areszt gminny i budynek gospodarczy – drewniany. W dniu 1 września 1927 roku budowę domu rozpoczęto i zakończono w dniu 4 września 1928 roku kosztem złotych 45,000 w tej sumie 20,000 złotych z otrzymanej pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego, a reszta z dobrowolnych składek z morgi. Dom ten jest murowany, kryty blachą, w którym znajduje się: obszerna poczekalnia, sala zebrań, mogąca pomieścić około 400 osób, dwa pomieszczenia na kancelarje urzędu gminnego, 3 pokoje z przedpokojem i kuchnią dla sekretarza gminy oraz 2 pokoje gościnne na facjacie. W roku 1926 wzniesiono areszt gminny, składający się z dwóch celi, mieszkania dozorcy pośrodku, koszt budowy wyniósł kwotę 4,800 złotych, uzyskaną z dobrowolnych składek. Ostatni budynek gospodarczy wzniesiono w m-cu sierpniu r.b. kosztem 4,800 zł. Wokół domu gminnego, urządzony przez fachowca, ogródek i ogrodzony siatką drucianą stanowi harmonijną całość.
Wracając do samej uroczystości, na długo przed godz. 10 rano do miejscowego kościoła zdążały gromady ludzi – gminiaków, pragnących uczcić tę radosną dla nich chwilę. O godz. 10 rano przybyli na nabożeństwo: starosta garwoliński, p. Franciszek Pirożek, posłowie na Sejm z tutejszego okr. Eugeniusz Marjan Cieplak i Jan Zalewski, członkowie j urzędnicy wydziału garwolińskiego, burmistrz m. Żelechowa Ludwig Pudło, komendant posterunku policji, delegaci gmin: Kłoczew, Miastków i Ryki tutejszego powiatu. Nabożeństwo celebrował i poświęcenia wzniesionych budynków dokonał ksiądz kanonik Karol Żebrowski, proboszcz miejscowy.
O godz. 11 rano zaproszeni goście, członkowie Rady gminnej i gminiacy, po uprzedniem dokonaniu zdjęcia fotograficznego na tle domu, zgromadzili się w sali gminnej. Ze specjalnie przygotowanej trybuny przemawiali: ks. kan. Żebrowski, starosta p. Pirożek, wójt gminy Żelechów, Jan Piakut i posłowie Zalewski i Cieplak. Mówcy zgodnie podkreślali wysiłek gminy, która dzięki zrozumieniu rzeczy, w tak krótkim czasie stała się właścicielką bogatej posesji z domem urzędu gminnego, mogącym posłużyć innym gminom za wzór przy podobnych budowach.
Przyrzeczeniem, że gmina nie poprzestanie na tym wysiłku, którego owoc był dziś poświęcony, zakończono tę uroczystość w głębokim nastroju wśród zebranych.
Z okazji opisanej uroczystości starosta odebrał od nowowybranych sołtysów i ich zastępców przysięgę służbową.
Godzi się zauważyć, że gmina Żelechów jako czysto wiejska i licząca zaledwie około 7000 mieszkańców, oprócz powyższych inwestycyj, w r.b. wybudował własnym kosztem 1 klm szosy na drodze Żelechów-Kłoczew-Ryki.
Artykuł pobrany z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Jego oryginał znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Zdjęcie budynku pobrane z Fotopolska.eu.
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *