Album „Garwolin 1939 – 1945”

Przez 6 lat naszej działalności, dzięki materiałom które nam udostępniacie do skanowania udało się wraz z Urzędem Miasta wydać album o Garwolinie za czasów okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej. Wielkie dzięki za to ze się z nami dzielicie materiałami. Ale liczymy na to że najciekawsze materiały są jeszcze do odkrycia.

Poniżej zamieszczamy nasz wstęp jaki napisaliśmy do albumu:

Przedstawiamy Państwu album fotografii miasta Garwolina z okresu II wojny światowej. Zdjęcia te zostały zebrane w ramach dzieła społecznego: internetowego archiwum skupionego wokół portalu Garwolin.org i często pochodzą z prywatnych archiwów, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Miasto Garwolin zostało 8 września 1939 roku bezlitośnie zbombardowane przez lotnictwo
niemieckie niszcząc doszczętnie większą jego część. Przedwojenny charakter i zabudowa miasta zostały niemalże całkowicie zniszczone, a większość zdjęć – rodzinnych, obrazujących przedwojenne życie w mieście będących w rękach jego mieszkańców spłonęły w pożarach. Zadaniem niełatwym było odnalezienie niektórych z nich, które przetrwały. Było to możliwe gdyż niektóre nieliczne budynki nie s płonęły lub zdjęcia były przechowywane u krewnych poza Garwolinem. Ukazanie wizerunku miasta w gruzach uświadamia, że mimo wielu narzekań na wiele życiowych okoliczności powinniśmy doceniać czasy pokoju. Młodszemu pokoleniu wydaje się, że II wojna światowa była bardzo dawno, a to co tu z obaczą jest już tylko historią. Te zdjęcia to nie tylko historia, ale również lekcja historii i to historii zarówno kraju jak i lokalnej. Zgliszcza miasta odbudowywali nie kto inny aniżeli mieszkańcy miasta – a więc nasi ojcowie, dziadkowie. To oni też doświadczyli huków spadających na ich domy bomb, świstu strzałów z broni, strachu o własny dom i rodzinę. Dzisiaj te uczucia młodszym pokoleniom na całe szczęście są obce. Zdjęcia zniszczonego Garwolina to lekcja dla obecnych mieszkańców pokazująca jak wielkim trudem i z jak wielką determinacją miasto zostało odbudowane, by wyglądało jak obecnie. To oddanie hołdu tym co w mieście zginęli podczas wojny i tym co miasta bronili przed okupantem. To przestroga, by żadne działania polityczne nigdy nie powtórzyły takiego scenariusza.

Sebastian Jędrych
Krzysztof Kot
Garwolin.org

W tym miejscu chcielibyśmy złożyć podziękowania wszystkim tym którzy udostępnili swoje domowe archiwa by móc ocalić od zapomnienia miejsca i ludzi. W tym albumie wykorzystane zostały zdjęcia udostępnione przez:

• śp. Barbarę Witczak-Witaczyńską
• Łukasza Żaka
• Ewę Drzewicką | Archiwum Wacława Matysiaka
• Krzysztofa Siarkiewicza
• Dariusza Miętusa
• Sebastiana Filipka
• Antoniego Skurnat
• Romana Talarka
• Andrzeja Winka
• Ośrodek Karta

 

Album jest do nabycia za darmo w Urzędzie Miasta.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *