J. Brynen z Pabianic dla Maniusia z Garwolina

W zdjęciach udostępnionych nam do skanowania przez Panią Marię Jezierską znajduje się zdjęcie podarowane jej ojcu Marianowi (Maniusiowi) Biernackiemu (1911-1973) przez J. Brynena z Pabianic.

Obaj panowie służyli w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Od Pani Marii wiemy że jej tata służył w latach 1932-1934. Być może w tym samym roczniku służył J. Brynen.

Poniżej zamieszczamy omawiane zdjęcie, być może gdzieś żyje rodzina J. Brynena – a jeszcze nie widziała tej fotografii.

Po konsultacji ze Stowarzyszeniem 1. PSK w Garwolinie wiemy że J. Brynen na zdjęciu jest w stopniu kaprala. Po lewej stronie ma przypiętą Państwową Odznakę Sportową (POS). Jeszcze jedna ma prawdopodobnie przypiętą to kieszeni, ale ciężko rozpoznać jaką.

Zdjęcie posiada również na rewersie dedykację.

Garwolin dn. 21. V. 1934
Na pamiątkę milutkiemu Maniusiowi, a żeby nie zapomniał ile to żeśmy razem spędzili miłych i wesołych chwil w 1.P.S.K. Chociaż w cywilu będziemy jeden od drugiego dość daleko, to chociaż niech wspomnienie po mnie będzie.

Szczery przyjaciel J. Brynen.
Zm. Pabianice. Ul. Zamkowa 9.

J. Brynen z Pabianic

Dedykacja na rewersie zdjęcia.

Aktualizacja 19.02.2019

Dziś odezwała się do nas jego rodzina. Tajemniczy J. Brynen z Pabianic okazał się Josefem Brynenem, Polakiem pochodzenia niemieckiego urodzonym w Kaliszu. Josef zmarł w 1974r. rok po śmierci Mariana Biernackiego, któremu podarował fotografię ze swoją podobizną.
Na fotografii udostępnionej przez rodzinę – Josef Brynen

Josef Brynen

Aktualizacja 23.02.2019

Okazuje się że rodzina Josefa jest w posiadaniu zdjęć na szkle wykonywanych przez samego Josefa Brynena podszas jego służby w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.
Poniżej jedna z fotografii jaką otrzymaliśmy od rodziny.
Przedstawia ona grupę żołnierzy leżących przed końmi i stojącego Josefa Brynena.

Josef Brynen (stojący) z grupą żołnierzy leżących przed końmi.

Aktualizacja 25.02.2019

Josef Brynen urodził się 25 stycznia 1913 roku w Kaliszu, zmarł 29 lutego 1974 roku w Pabianicach i tam został pochowany. Będąc dzieckiem jego rodzice przeprowadzili się wraz nim w 1919 roku do Pabianic. Mieszkali pod adresem ul. Zamkowa 9. Josef Miał dwóch synów (Jerzego i Tadeusza), a obecnie ma 4. wnuków i 6. prawnuków.

Udzielał się w sporcie, grał w piłkę nożną i był członkiem sekcji kolarskiej. Swojemu synowi Jerzemu często opowiadał o 1PSK i o Garwolinie. Opowiadał o tym jak ćwiczyli z lancami, cieli szablą z konia w galopie. Jak w biegu wskakiwał i biegu zeskakiwał z niego, a ćwiczenie to powtarzał wielokrotnie.

Jego syn Jerzy wspomina że jego tata bardzo tym żył i często wspominał Garwolin.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia rodziny Josefa. Dziękujemy synowi Josefa – Jerzemu za informacje i zdjęcia. Dziękujemy wnuczkowi Josefa – Krzysztofowi za kontakt i informacje.
Oraz dziękujemy pani Marii Jezierskiej za udostępnienie nam zdjęcia Josefa do skanowania, po czym rozpoczęła się rozpoczęła się cała ta przygoda!

Poniżej zdjęcia udostępnione przez rodzinę Josefa Brynena. Zeskanowane ze szklanych negatywów. Ich autorem był sam Josef, który wykonywał te zdjęcia w Garwolinie w czasie swojej służby w 1PSK.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *