Bp Sebastyan Branicki

Znaleźliśmy informacje o biskupie Sebastyanie (1484-1544) pochodzącym z arystokratycznego rodu Branickich. Bp Sebastyan znany jest z tego, że założył miasto znane nam dzisiaj pod nazwą Stoczek Łukowski. Z opisu postaci wynika, że przynajmniej przez jakiś czas życia był związany z Łaskarzewem, gdzie zmarł. Bp Sebastyan został pochowany w poznańskiej archikatedrze.

Nagrobek bpa Sebastyana Branickiego z Archikatedry Św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Źródło:
https://korczak.miraheze.org/wiki/Plik:Sebastian_Branicki.jpg

Stanisław Heumann, Wiadomość o parafii i kościele parafialnym w Suchej, w dyecezji krakowskiej, dekanacie suskim, powiecie żywieckim w Galicji, Kraków 1901

Był także z tej rodziny ks. Sebastyan Branicki, biskup Poznański. Był naprzód kanclerzem biskupim Gnieźnieńskim i referendarzem koronnym (1533). W r. 1535 został biskupem Kamienieckim. Odznaczał się pobożnością i miłosierdziem dla ubogich. Był także biskupem Chełmskim (1538). Będąc następnie biskupem Poznańskim (1539) wspierał ludzi uczonych tak dalece, że ich nawet podejmował swoim kosztem. Stosunek jego do wszystkich w dyecezyi był prawdziwie ojcowski. Umarł żałowany powszechnie dnia 6 maja w Łaskarzewie, w dobrach biskupich, w Garwolińskiem, mając lat 60.

Fragment książki pobrano z Polony.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *