Wspomnienie rodzinnych stron

Parafia Grzywna gm. Chełmża w powiecie Toruńskim w 80. procentach składa się osób których przodkowie pochodzili z powiatu garwolińskiego. W miniony weekend zorganizowano dla nich „Festyn z Garwolinem w tle”, niejednej osobie zakręciła się łza w oku.

 

„Godzina dla Garwolina”
Podczas festynu na scenie wystąpił Adam Kozłowski, przybliżył mieszkańcom gminy Chełmża historię ludzi którzy w latach 40. i 50. osiedlili się na ziemi Chełmżyńskiej. Opowiadał jak pociągami przywożono całe rodziny, inwentarz, a nawet budynki. -Do dziś stoi drewniak, już obmurowany, ale przyjechał pociągiem na odkrytym wagonie z powiatu garwolińskiego – wspomina jedna z mieszkanek Grzywny.

Kozłowski wspominał o tradycjach z Mazowsza jakie przywieźli ze sobą mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Ksiądz proboszcz tutejszej parafii ks. kan. Roczniak Wiesław wspominało o obrzędach przy nabożeństwach chrztu, ślubów czy pogrzebach które również praktykowali mieszkańcy mający korzenie w naszym powiecie. Nie zabrakło konkursów związanymi z Garwolinem. Na scenie wystąpił również zespół ludowy „Lalinianki” z gm. Borowie.  Który w repertuarze miał piosenki  i przyśpiewki regionalne. Na widowni dało się zauważyć że większość mieszkańców zna teksty piosenek i śpiewało je razem z zespołem. Zespół ludowy wystąpił również przed i po niedzielnej mszy. Utwór „Polskie Kwiaty” nawiązujący do ojczyzny, który zespół zaśpiewał na zakończenie mszy wywołał u starszych ludzi duże wzruszenie i łzy same cisnęły się do oczu.

Wystawa zdjęć „Garwolin 1900-1989”
Dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, jako przedstawiciel portalu Garwolin.org miałem okazję uczestniczyć w festynie. W pięknym budynku przez mieszkańców nazywanym „Szopą” na sztalugach rozstawiliśmy wystawę zdjęć z Garwolina. Która przyciągnęła mieszkańców, którzy wspominali Garwolin i okolice, swoich dziadków i pradziadków.

Takie wydarzenie było potrzebne, należało się ludziom którzy zostawili swoje rodzinne domy i stworzyli coś z niczego. Było tu pusto gdy po reformie rolnej po zakończeniu II wojny światowej przyjechali tu i otrzymali ziemię (maksymalnie 10 ha). Stawiali domy, zakładali gospodarstwa. Nie było osoby która by nie miała kogoś w rodzinie osoby pochodzącej z powiatu garwolińskiego. Jeśli nie pradziadkowie to dziadkowie, teściowie itd. Miejscowości które padały najczęściej to Górzno, Reducin, Piaski, Samorządki, ale również Garwolin, Żelechów, Łuków, Łaskarzew.

W „szopie” mieszkańcy mogli również oglądać eksponaty z „Regionalnej Izby Historii i Tradycji” w Łysomicach gdzie kustoszem jest wymieniony wyżej Adam Kozłowski.

Miejmy nadzieję że to wydarzenie wpisze się w kalendarz imprez gminy Chełmża i za rok również będziemy mogli uczestniczyć w festynie „Z Garwolinem w tle”

 

Krzysztof Kot

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *