Poszukiwania grobu ułana Pawlika Marcina

Kilkanaście dni temu otrzymaliśmy wiadomość ze zdjęciem od Zbyszka, poszukiwał on grobu brata swojego dziadka – Marcina Pawlika.

Treść wiadomości:

„Cześć! Jestem z województwa małopolskiego. Szukam kogoś kto wyświadczył by mi przysługę. Na cmentarzu (nie wiem na którym, chociaż podejrzewam że to cmentarz wojskowy) w Garwolinie pochowany jest brat mojego pra dziadka. Zginął on w wojsku około roku 1950. Chciałbym się dowiedzieć czy jego grób jeszcze istnieje. Na krzyżu przyczepiony jest gruby łańcuch. Dołączam foto(grób po prawej). Może znajdzie się jakaś dobra osoba która mi pomoże. Pozdrawiam i dziękuje za wszelaką pomoc”

Grób Marcina Pawlika na garwolińskim cmentarzu parafialnym

Postanowiłem pomóc Zbyszkowi i zacząłem szukać nazwiska Pawlik w wyszukiwarce grobów na cmentarzu parafialnym w Garwolinie. Niestety nie przyniosło to efektów, ale wpisałem nazwisko „ Pacholarz” z grobu obok i moim oczom ukazał się grób widniejący na fotografii przesłanej przez Zbyszka, a obok grób z grubym łańcuchem [link do grobu]

Przesłałem link Zbyszkowi, z racji iż inwentaryzacja cmentarza odbyła się kilka lat temu, istniało ryzyko że grobu już może nie być. Zobowiązałem się Zbyszkowi że w drodze powrotnej z pracy, zajadę na cmentarz i sprawdzę…

Aktualne zdjęcie grobu Marcina Pawlika

 

Aktualne zdjęcie grobu Marcina Pawlika

 

 Fotografie wykonane w sierpniu 2014

Według tabliczki która zachowała się na cmentarzu (ktoś musiał ją odnowić) Marcin Pawlik zmarł 10 kwietnia 1946 roku. Pochodził z małej wioski Płoki pod Krakowem. – rozmawiałem z babcią i dowiedziałem się tyle że dostali informacje z dnia na dzień, że zmarł na zapalenie opon mózgowych, ale żadnej sekcji nie było, trumna także była zamknięta, także do końca nie wiadomo co się tam wydarzyło – pisze w kolejnej wiadomości Zbyszek. Nie wiemy kiedy się urodził ale z tabliczki można odczytać datę  4 kwietnia 1925 co by mogło sugerować datę narodzin. Pozostaje udać się do Urzędów Stanu Cywilnego i odszukać akty urodzenia i zgonu.

Zbyszek odszukał jeszcze zaświadczenie, które poświadcza że Marcin Pawlik służył w jednostce wojskowej „p.p.nr 84314”. Google pomogło i okazało się że to 1.Pułk Kawalerii 1.Brygady Kawalerii / 1.Pułk Ułanów I Dywizji Kawalerii, a takowy pułk od 1946 roku stacjonował w Garwolinie.

 

– Na pewno przyjedziemy z babcią do Garwolina na grób, jak nie w sierpniu to w listopadzie – zdradza Zbyszek, dziękując za okazaną mu pomoc.

Zaświadczenie o pełnieniu służby przez Pawlika MarcinaZaświadczenie z jednostki wojskowej p.p nr 84314 wystawione dnia 21 września 1945 roku.

 

Pawlik Marcin

 uł. Pawlik Marcin ?-1945

 

Pogrzeb Marcina Pawlika kopia

Pogrzeb uł. Pawlika Marcin – przy grobie zapewne koledzy z jednostki 1. Pułku Ułanów

opr.Krzysztof Kot

 

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

3 thoughts on “Poszukiwania grobu ułana Pawlika Marcina

  1. To Pawlik Marcin czy Pawlik Michał… Artykuł jest o Marcinie a zdjęcie Michała (również to z pogrzebu)…. Chodzi o tą samą osobę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *