Spacer przyrodniczo-historyczny w Hucie Garwolińskiej

W niedzielę 4 lutego 2024 roku odbył się pierwszy w tym roku spacer przyrodniczo-historyczny organizowany przez Nadleśnictwo Garwolin.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 na parkingu w Hucie Garwolińskiej, gdzie przed wiekiem znajdował się majątek rodziny Hordliczków. Historię tej ważnej dla powiatu garwolińskiego rodziny przybliżyliśmy uczestnikom wydarzenia i opowieściom nie było końca 🙂 Burzliwe i zaskakujące losy rodziny Kazimierza Hordliczki wzbudzały w uczestnikach zdziwienie i zaskoczenie, ale było też i do śmiechu 🙂

Hasłem przewodnim spaceru, nawiązującym do obchodzonego 2 lutego Dnia Mokradeł, było „Ludzie i mokradła: splecione losy”. Leśnymi ścieżkami uczestnicy dotarli do urokliwych i cennych przyrodniczo miejsc, gdzie mogli obserwować obszary silnie uwodnione oraz specyficzną florę i faunę przystosowaną do nadmiaru wody. Napotkaliśmy też pozostałości po budynkach majątku rodziny Hordliczków.

Podczas spaceru Jakub Błędowski przybliżył zmiany hydrologiczne zachodzące w tych lasach na przestrzeni 200 lat oraz podkreślił znaczenie wody i jej retencji w ekosystemie leśnym. Uczestnicy mieli również okazję poszukać śladów leśnych zwierząt, takich jak wilki, łosie, sarny i bobry, które swoimi działaniami wpływają na retencję wody w lesie.
Na zakończenie spaceru, który liczył około 10 km, uczestnicy mogli ogrzać się przy ognisku. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a jego bogata formuła połączyła edukację przyrodniczą z poznawaniem historii regionu.

Spacer był świetną okazją do poznania walorów przyrodniczych i historycznych okolic Huty Garwolińskiej. Urozmaicona formuła wydarzenia i ciekawe prelekcje sprawiły, że był to interesujący czas zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe przy współudziale Fundacja Koszary – Przywróćmy Pamięć i portal Garwolin.org Dawny Powiat Garwolin i okolice

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *