Filipina Studzińska (1797-1877)

Filipina Studzińska urodziła się w 1797 roku w Garwolinie (akt nr 40/1797 w opracowaniu Sebastiana Jędrycha „Ludzie Garwolina i Okolic 1610-1945”) rodzicami jej byli Kajetan i Katarzyna. Zmarła w 1877 roku w Poznaniu. Mało kto pewnie słyszał że Filipina i jej siostra Konstancja jako pierwsze kobiety na świecie uzyskały tytuł magistra farmacji.

Filipina i Konstancja były siostrami Zakonu Miłosierdzia, w Krakowie pracowały w szpitalu Św. Łazarza prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Prowadziły przyszpitalną aptekę. Mając dziesięcioletnią praktykę w zawodzie, wystąpiły do władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z prośbą o możliwość złożenia egzaminów umożliwiających im zdobycie tytułu magistra farmacji. Było to jak na owe czasy wydarzenie niezwykłe, kobiety, a zwłaszcza zakonnice, nie miały możliwości kształcenia się na wyższych uczelniach. Siostry kształciły się pod okiem prof. Józefa Sawiczewskiego, który udzielał im lekcji m.in. z botaniki, zoologii i mineralogii w swojej aptece „Pod Słońcem”

W dniu 28 sierpnia 1824 roku siostry Studzińskie uzyskały tytuły magistra farmacji. Było to wydarzenie na skalę ogólnoświatową. W innych krajach dopiero w latach 60. XIX wieku zezwalano kobietom na studia farmaceutyczne.

Uniwersytet Jagielloński następne studentki farmacji przyjął dopiero w 1894 roku. Z 64 kandydatek zakwalifikowano trzy. Pierwsze studentki medycyny rozpoczęły naukę w 1900 roku. Pierwszy doktorat w historii polskiej farmacji uzyskała w 1939 roku Anna Peraus-Pilecka.

 

Garwolin może być dumny z takiej mieszkanki i powinien pamiętać i przekazywać tą wiedzę dalej – młodemu pokoleniu.

 

Poniżej zamieszczamy dyplom Konstancji, na chwilę obecną dyplomu Filipiny nie posiadamy

dyplom konstancji studzinskiejDyplom Konstancji Studzińskiej z 28 sierpnia 1824 (źródło: muzea.malopolska.pl)

Źródła: muzea.malopolska.pl i wikipedia.org
opr. Krzysztof Kot
Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *