17 maja Garwolin powróci do swoich korzeni, a ulica Senatorska zatętni życiem z dawnych lat. W tę majową niedzielę odbędzie się druga edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina – imprezy, której celem jest zwrócenie uwagi na charakter miasta, jego bogatą i wielobarwną historię.
Spacerując ulicą Senatorską, będzie można przyjrzeć się licznym kramom – kuśnierskim, pszczelarskim, aptecznym, fryzjerskim, zapoznać się z dawną technologią i sprzętem. Nie zabraknie też furmanek, starych motocykli i zabytkowych aut. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia przeżyją niezapomniane chwile dzięki harcerzom Hufca Orłów, którzy pokażą jak grać w palanta, poprowadzą zabawę w klasy i na skakance – wszystko na modłę minionych czasów.
Rosołu nie zabraknie
Punkt centralny, wokół którego budowany jest festiwal, to tradycyjny garwoliński rosół. Przygotowują go uczniowie i nauczyciele z ZSP nr 2 w Garwolinie. Elementem obowiązkowym są ręcznie krojone kluski. W ubiegłym roku wydano ponad 400 porcji rosołu i okazało się to liczbą niewystarczającą. W tym roku porcji ma być znacznie więcej.
Wystawa fotografii
My podobnie jak w roku poprzednim przygotujemy dla Państwa wystawę zdjęć – w tym roku dodatkowo wzbogacimy ją o plansze z dokumentami i mapami. W roku ubiegłym wystawa składała się z 11 kart – obecnie wiemy że kart będzie ponad 20.
Poznaj przodka
Nowością będzie punkt w którym będziemy udzielać Państwu porad – jak tworzyć drzewo genealogiczne. Często osoby, które chcą zacząć badać historię własnej rodziny nie wiedzą w jaki sposób to zacząć robić i nie zdają sobie sprawy na jakie przeszkody mogą trafić. Będziemy tam po to, by zafascynować ich tą przygodą, opowiedzieć o własnych doświadczeniach oraz pomóc merytorycznie w poszukiwaniu swoich przodków. Opowiemy o nowych perspektywach dla poszukujących swoich pradziadków na ziemi garwolińskiej jakie kreują się dzięki programom indeksacyjnym
Akcent poświęcony Mironowi Białoszewskiemu
Nowym akcentem festiwalu będą Mironalia – święto Mirona Białoszewskiego. W niedzielę na scenie zagości aktor Adam Woronowicz, który przeczyta fragmenty „Tajnego Dziennika” Mirona, a w jednej z bram na Starówce zostanie wyświetlony film „Parę osób mały czas” – o życiu poety. Natomiast w piątek poprzedzający festiwal (15 maja) odbędzie się konkurs recytatorski dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zachęcamy wszystkich do przeszukania swojego archiwum, w celu odszukania starych zdjęć i dokumentów, które mogły by nam pomóc urozmaicić wystawę.
[email protected]
W ubiegłym roku w tworzenie święta garwolińskiego folkloru włączyły się stowarzyszenia, instytucje, placówki oświatowe, firmy oraz wiele osób prywatnych. Także w tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza wszystkich, którzy chcą pomóc i uatrakcyjnić drugą edycję imprezy. W tej sprawie kontaktować się można telefonicznie (sekretariat CSiK) 25 682 20 51 oraz drogą mailową [email protected]
Serdecznie zapraszamy Krzysztof&Sebastian