Panorama Garwolina

panorama po bombardowaniu2

Przyglądając się zdjęciom dostępnym w Internecie, ukazującym miasto Garwolin po bombardowaniu we wrześniu 1939 roku.  Dostrzegłem możliwość połączenia ich w panoramę. Niestety nie wszystkie zdjęcia się ze sobą łączą. Możliwe że fotograf je tak wykonał, lub nie wszystkie zdjęcia udało się nam pozyskać.

Jednak po połączeniu zdjęć mi dostępnych otrzymałem przerażający obraz zniszczeń jakich dokonali Niemcy, zrzucając na Garwolin 8 i 9 września bomby. Większość  domów w Garwolinie przed wrześniem 1939 było drewnianych i zbudowanych w gęstej zabudowie, co spowodowało ogromny pożar i przyczyniło się do zniszczeń których oblicze prezentuje poniższa panorama. Ciężko sobie wyobrazić co czuli ludzie, mieszkańcy Garwolina którzy podczas bombardowania stracili swoich bliskich i cały swój dobytek.

 

Na zdjęciach widzimy że w centrum Garwolina pozostały  budynki murowane, lub to co z nich pozostało. Ocalała też południowa strona ulicy Senatorskiej, oraz ulica Sienkiewicza z częścią obecnej ulicy Wyszyńskiego (do młyna włącznie) składające się z drewnianych budynków. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj. Dwa budynki drewniane które się nie spaliły, a były w pobliżu centrum to budynki nad rzeką (przy moście, z relacji mieszkańców wiemy że od pożaru ocalił je bujny ogród, który powstrzymał rozprzestrzenianie się ognia. Pożaru uniknęła również ulica  Stodolna obecnie Mazowiecka. Mieściły się na niej stodoły mieszkańców Garwolina i kilka budynków mieszkalnych.

 

 Krzysztof Kot

Panorama Garwolina po bombardowaniu we wrześniu 1939Kliknij w zdjęcie powyżej, aby zobaczyć w pełnych rozmiarach

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *