Jak garwolinianie przyjęli 1. Pułk Strzelców Konnych

Zimą 1923 r. w Garwolinie zawitał 1. Pułk Strzelców Konnych. Zajął dawne rosyjskie koszary. Jaki był stosunek mieszkańców miasta do nowych sąsiadów pokazuje artykuł opublikowany w „Polsce Zbrojnej” 6 kwietnia 1923 r. (nr 93):

GARWOLIN

Społeczeństwo Garwolina i okoliczne ziemiaństwo urządziło piękne święcone 1 pułkowi strzelców konnych

Nadzwyczaj sympatyczne święta wielkanocne miał 1 pułk strzelców konnych, któremu w urządzeniu święconego wydatną pomoc okazało miejscowo społeczeństwo z p. starostą Dębskim na czele. Dość powiedzieć, że z okolicznych ziemian p. Fr. Zamoyski ofiarował byczka wartości 1 miljona mk., Syndykat rolniczy 1 miljon mk., Sejmik powiatowy 1 miljon mk. i okoliczne ziemiaństwo przeszło 1 miljon mk., gminy zaś złożyły datki w naturze, a mieszkańcy m. Garwolina zajęli się wypiekiem pieczywa, wyrobem kiełbas i t. d.

Tak wydatna ofiarność miejscowego i społeczeństwa zasługuje na tym większe podkreślenie, że pułk dopiero od paru tygodni przyszedł do Garwolina na postój i nie zdążył jeszcze w niczem się zasłużyć miejscowemu społeczeństwu.

Po nabożeństwie w kościele miejskim, do pięknie przybranego budynku szkoły podoficerskiej, gdzie byli zgromadzeni przedstawiciele—deputacje wszystkich pod oddziałów pułku, przybyli przedstawiciele miasta z starostą Dębskim na czele, aby podzielić się jajkiem. Po krótkim przemówieniu ks. Zwonickiego, starosty, przedstawicielki kobiet p. Makulec i d-cy pułku, goście zajęli miejsce przy wspólnym stole, gdzie przepędzili czas pewien w miłym nastroju i przy dźwiękach trębaczy pułkowych. W południe odbyło się śniadanie w kasynie oficerskim, wieczorem przedstawienie kinematograficzne dla żołnierzy w ujeżdżalni pułkowej.

W.P.


Rok później w maju 1924 r. społeczeństwo powiatu garwolińskiego ufundowało pułkowi sztandar. Jego uroczyste wręczenie, w obecności prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, już opisywaliśmy na tym portalu. Wygląda na to, że ta sama pani Makulcowa, która spieszyła do koszar ze święconymi jajkami, została matką chrzestną pułku.

Artykuł pobrany z Polony. Jego oryginał znajduje się w Bibliotece Narodowej. Fotografia bramy koszar 1. Pułku Strzelców Konnych autorstwa Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, pobrana z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *