Prezydent Wojciechowski w Garwolinie

1. Pułk Strzelców Konnych zapisał się na trwałe w historii przedwojennego Garwolina. Mieszkańcy miasta byli świadomymi lub mimowolnymi świadkami żołnierskiej służby. Kawalerzyści uczestniczyli także w życiu miasta, przyczyniając się do jego rozwoju i nadając mu koloryt. Przemarsze oddziałów wojska lub ich przejazdy konne, obecność mundurów w życiu codziennym i odświętnym oraz dźwięki wojskowej orkiestry stały się widomym i słyszalnym znakiem ich sąsiedztwa. Jedno z wydarzeń, dokumentujących ich obecność w Garwolinie, zostało uwiecznione przez Narcyza Witczak-Witaczyńskiego i jednocześnie opisane na łamach endeckiego organu prasowego dla województwa lubelskiego – „Głosu Lubelskiego” (7 maja 1924, nr 124) – przez dziennikarza o inicjałach Al. B. Obaj autorzy relacjonowali wizytę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego w Garwolinie z okazji nadania pułkowi sztandaru. Relacja fotograficzna skupia się na wręczeniu żołnierzom sztandaru, natomiast artykuł ujawnia, że Prezydent odwiedził także szkołę rolniczą w Miętnem. Działo się to 4 maja 1924 r….

Głos Lubelski z 7 maja 1924, nr 124

Kurjer Warszawski z 6 maja 1924, nr 127

Zdjęcia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego


Uroczystość wręczenia sztandaru

Uroczystość wręczenia sztandaru 1 Pułkowi Strzelców Konnych w Garwolinie z udziałem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego
Wbijanie gwoździ

Prezydent RP Stanisław Wojciechowski przekazuje sztandar.


Prezydent RP S. Wojciechowski, gen. J. Haller (pierwszy z prawej) i gen. D. Konarzewski odbierają defiladę.
Sztandar 1. Pułku Strzelców Konnych, strona z orłem

Sztandar 1. Pułku Strzelców Konnych

Dodatkowo udało nam się odnaleźć zdjęcia rodziców chrzestnych sztandaru Józefy Makulcowej, Józefa Błachni i Teodora Drewitza, właściciel majątku Całowanie i Stanisławy Śnieżkowej z Chotyni.

Józefa Makulec – matka chrzestna sztandaru
Józef Błachnio, wójt Sobolewa – ojciec chrzestny sztandaru
Teodor Drewitz, ojciec chrzestny sztandaru
Stanisława Śnieżko z Chotyni, chrzestna sztandaru

Zdjęcia autorstwa Narcyza Witczak-Witaczyńskiego ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oryginał artykułu z „Głosu Lubelskiego” znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Wersja cyfrowa artykułu została pobrana z Lubelskiej Biblioteki Cyfrowej. Artykuł z „Kurjera Warszawskiego” pochodzi e-Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a jego oryginał znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Prezydent Wojciechowski w Garwolinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *