Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina

Takiej imprezy w Garwolinie jeszcze nie było! Już 11 maja jedna z najstarszych ulic w mieście stanie się „wehikułem czasu”, który zabierze wszystkich mieszkańców w podróż do dawnego Garwolina. Zarówno tego przedwojennego, jak i powojennego.


Macie ochotę na prawdziwy, niedzielny garwoliński rosół? Chcecie posłuchać historii i anegdot sprzed lat? Zobaczyć Garwolin na starych fotografiach i podejrzeć, czym przed laty zajmowali się mieszkańcy stolicy powiatu? Jeśli tak, to nie może Was zabraknąć na tej imprezie. 11 maja na garwolińskiej starówce, czyli ulicy Senatorskiej, odbędzie się Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina – wielkie folkowe święto garwolaków.
Celem imprezy jest pokazanie różnorodności garwolińskiego dziedzictwa kulturowego. Festiwal stawia sobie za zadanie przywrócenie tradycji godnego miejsca w kulturze i świadomości powszechnej. Chce włączyć ją w sferę poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Festiwal ma przybliżyć urok dawnych lat, kiedy garwolinianie – Polacy i Żydzi żyli obok siebie: wspólnie i osobno. Tańczyli na weselach i płakali na pogrzebach, obchodzili różnorakie święta religijne, opowiadali baśnie. Taki świat na chwilę ma wskrzesić organizowana inicjatywa.
Popołudnie pełne wrażeń z dawnych lat
– Chcemy tą imprezą przypomnieć naszym mieszkańcom o tradycjach Garwolina, o tym, z czego słynęliśmy przed laty, jak tu się żyło, czym zajmowali się mieszkańcy. Dla jednych będzie to na pewno podróż wspomnieniowa, dla młodszego pokolenia ciekawa lekcja historii – podkreśla Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest głównym organizatorem imprezy. Ale nie jedynym. W stworzenie święta garwolińskiego folkloru włączyły się stowarzyszenia, instytucje, placówki oświatowe, firmy oraz wiele osób prywatnych. Dzięki temu już w najbliższą niedzielę na ulicy Senatorskiej będzie można zobaczyć między innymi liczne kramy (kuśnierski, pszczelarski, hafciarski), konie i furmanki, namioty rękodzieła, wystawę fotografii dawnego Garwolina. Dla najmłodszych specjalna strefa zabawy z dawnych lat – o tym, że można było świetnie spędzać czas bez gier komputerowych i bajek w telewizji będą przekonywać harcerze. Na scenie nie zabraknie opowieści rodowitych garwolaków oraz dobrej muzyki. Obok lokalnych zespołów – między innymi kapeli Bocianisko, wystąpi także Neoklez i Orkiestra Dni Naszych. Impreza co prawda odbędzie się w niedzielę, a nie w środę, ale bez targu takie wydarzenie nie może się obyć. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą coś sprzedać, kupić, wymienić na Pchli Targ na ulicę Gimnazjalną. To doskonała okazja, aby zrobić użytek, z tego, co już jest nam niepotrzebne – zabawek, książek, mebli, odzieży, sprzętów domowych i wielu innych przedmiotów.

To wszystko i jeszcze więcej już w najbliższą niedzielę, 11 maja. Startujemy o godzinie 15.00.

FKiTG_2014_plakat_A2-01

info/ mat. prasowe

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *