Żołnierz wyklęty – ppor. Stanisław Kopik „Zemsta”

ppor. Stanisław Kopik „Zemsta”
(ur. 21 lipca 1914 r. w Słomczynie k/Konstancina, zm. 17 czerwca 1948 r. w Warszawie) do sierpnia 1944 r. zamieszkały w Garwolinie.
2 listopada 1936 r. powołany do czynnej służby w 1. Pułku Strzelców Konnych. 19 marca 1938 r. awansuje na stopień kaprala. W 1938 r. ukończył kurs dla podoficerów zawodowych kawalerii w dywizyjnej szkole przy 11. Pułku Ułanów w Ciechanowie i z dniem 1 października 1938 r. zostaje awansowany na podoficera nadterminowego. W 1939 r. awansowany na stopień plutonowego i zostaje zastępcą dowódcy plutonu w 1 szwadronie. W czasie kampanii wrześniowej został ranny w lewe przedramię pod Zamościem i dostaje się do niewoli. Został przewieziony do szpitala w Warszawie, skąd zbiegł i wrócił do Garwolina. Po wyleczeniu ran, nawiązuje kontakt z byłymi podoficerami 1. PSK i wstępuje do ZWZ / AK Obwodu „Gołąb”- Garwolin. Podczas akcji zdobywania broni we wsi Natalia k/Garwolina w październiku 1943 r. ponownie ranny. W obawie przed represjami ze strony ówczesnej władzy, 15 sierpnia 1944 r. wstąpił do Odrodzonego Wojska Polskiego. Brał udział w walkach 1. Armii WP. Z dniem 13 czerwca 1945 r. awansuje na podporucznika a od 6 października 1945 r. zostaje dowódcą placówki WOP w Rajczy w pow. żywieckim. Zagrożony dekonspiracją i aresztowaniem 7 sierpnia 1946 r. wraz ze swoimi żołnierzami opuszcza placówkę WOP i przyłącza się do Oddziału Partyzanckiego NSZ grupy „Orła Białego” Gustawa Matusznego, a następnie pod pseudonimem „Zemsta” stanął na czele własnego oddziału, który liczył ok. 30 ludzi i działał w pow. żywieckim w rejonie Zwardonia i Rajczy. Oddział dokonywał rozbrojeń funkcjonariuszy UBP i MO oraz przeprowadzał akcje ekspropriacyjne na spółdzielnie i kasy kolejowe. Oddział wykonywał także wiele wyroków na funkcjonariuszach, konfidentach i współpracownikach bezpieki. Nie skorzystał z amnestii i pod koniec kwietnia 1947 r. rozwiązał oddział i ukrył się na ziemiach zachodnich. Na skutek denuncjacji w czerwcu 1948 r. został aresztowany przez UBP w Warszawie w pobliżu Dworca Głównego. W czasie wstępnego przesłuchania w dniu 17 czerwca 1948 r. wyskoczył przez okno z drugiego piętra aresztu śledczego przy ul. Cyryla i Metodego 4. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Miejsce jego pochówku do tej pory jest nieznane.

W.S.

22 lipca 2022
Podczas uroczystości w Belwederze wręczono uroczyście trzydzieści not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów.

– Dopiero po upadku totalitarnych imperiów i przeprowadzeniu koniecznych rozrachunków z naszą powojenną historią prawda zatriumfowała nad fałszem i manipulacją. Pojęcia takie jak: wierność i zdrada, patriotyzm i kolaboracja odzyskały swoje autentyczne, właściwe i teraz oczywiste dla nas znaczenia – napisał Prezydent Andrzej Duda do uczestników spotkania.

List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Wśród osób zidentyfikowanych był ppor. Stanisław Kopik „Zemsta”. Szczątki Stanisława Kopika zostały odnaleziono w maju 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie kwatery „C” Cmentarza Powązkowskiego.

Źródło: prezytent.pl

kpr. Stanisław Kopik, Garwolin, lipiec 1939.
Foto „Gutta” w Garwolinie.
Zdjęcie i ryngraf żołnierzy Niezłomnych ze zbiorów Wojciecha Szczegota.

Wpis opracowano na podstawie pocztówki wydanej przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie z okazji święta pułku w maju 2017 roku.

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *