Koń Garwoliński

Pozycja wydana przez Polski Związek Hodowców Koni w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym w 1961 w Warszawie. Opracował dr. Ewald Sasimowski.

Książka poświęcona rasie koni pogrubionych zimnokrwistych występujących na terenie pow. garwolińskiego. W wytworzeniu koni garwolińskich brały udział ardeny, bretony, bulony, dlatego oprócz maści kasztanowatej, gniadej i dereszowatej występowała w ich populacji maść siwa. Typ ten został wytworzony na pograniczu województw: warszawskiego, siedleckiego, lubelskiego i radomskiego.

W omawianej publikacji, autor dokonuje wnikliwej analizy środowiska, omawia stosunki rolnicze a także ekonomiczne i komunikacyjne w powiecie garwolińskim (jeszcze dużym z gminami ryckimi). Omawia czynniki wpływające bezpośrednio na chów i hodowlę koni. Kulturę gospodarzy hodowców,  utarte zwyczaje, a także cel chowu koni oraz ich użyteczność. Główna analiza dotyczy lat pięćdziesiątych XX wieku, ale w przypadku omówienia rasy z cofnięciem się głębiej. Analiza materiału hodowlanego jest szczegółowa i raczej dla znawców tematu. Cała reszta, to już fantastyczna dawka ciekawych informacji historyczno-społecznych z naszego powiatu. Mnóstwo tabel z danymi oraz mapek, w podziale na gminy. Są to głównie dane dotyczące rolnictwa i hodowli, częściowo porównywane z innymi obszarami Polski. Jest sporo zdjęć na których dumni gospodarze prezentują swoje konie, a także kilka ilustracji do materiału wprowadzającego, ogólnego.

Zakupiłem tą pozycję trochę przypadkowo, ale jako dostarczyciel wiedzy historycznej przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Bez wątpienia, mogę ją polecić wszystkim lokalnym historykom amatorom lub po prostu fascynatom ziemi garwolińskiej.

 

Koń Garwoliński (1) [800x600garw] Koń Garwoliński (2) [800x600garw] Koń Garwoliński (3) [800x600garw] Koń Garwoliński (4) [800x600garw] Koń Garwoliński (5) [800x600garw] Koń Garwoliński (6) [800x600garw] Koń Garwoliński (9) [800x600garw]

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

One thought on “Koń Garwoliński

  1. Super pozycja, poszukuję jej od kilku lat bez skutku i dlatego zazdroszczę trafienia.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *