Nie wyrzucajmy historii do śmieci

Jak ważna jest dla nas historia, dobrze wiecie obserwując nasz profil i stronę Garwolin.org. Codziennie publikujemy dla Was zdjęcia, dokumenty, piszemy teksty i opracowujemy życiorysy osób żyjących kiedyś w dawnym powiecie garwolińskim. Nie było by tych zdjęć, dokumentów i informacji o ludziach i miejscach w których żyli bez waszego zaangażowania i dzielenia się historią zapisaną w na tych zdjęciach i dokumentach.

Dokumenty z duszą…

W ostatnich dniach otrzymaliśmy od Was kolejne dokumenty, które miały trafić na śmietnik, ale dzięki osobom dla których historia nie jest obojętna, zostały ocalone i zabezpieczone. W przekazanych nam dokumentach, zapisana jest historia miejscowości i historia ludzi. Na dokumentach są pieczęcie – z nich dowiadujemy się o nazwiskach osób wystawiających je, poznajemy pełne nazwy urzędów i ich siedziby. Dzięki dokumentom możemy odtworzyć historię miejsca i ludzi, oraz przywrócić o nich pamięć.

Fotografie można odzyskać…

Dziś fotografia jest na wyciągnięcie ręki, każdy z nas może być fotografem. Kiedyś było inaczej. Na początku XX w. nie każdy mógł sobie pozwolić na wykonanie zdjęcia w atelier. Wizyta w takim atelier, lub wizyta fotografa na wsi była wielkim wydarzeniem. Przyzwyczajeni jesteśmy do papierowych odbitek z albumów naszych rodziców lub dziadków. Ale wiemy że w niektórych domach zachowały się klisze i szklane negatywy po fotografach z naszego powiatu.

Z negatywów też!

W ostatnim czasie spotkaliśmy się z panią Katarzyną, która chciała z negatywu odzyskać zdjęcie pradziadków. Udała się do fotografa, ten umieścił negatyw na skanerze i wyszła mu czarna plama. „Z tego już nic nie będzie – nie ma takich odczynników” – usłyszała p. Katarzyna. To nie jest prawdą! Na szczęście p. Katarzyna trafiła na nas. Jak tylko negatyw do nas dotrze to zrobimy jego kopię cyfrową, a odbitki z pradziadkami p. Katarzyny rozejdą się po całej rodzinie.

Krążą też informacje, że szklane negatywy ze starego domu – dla właściciela bezużyteczne, zawalające miejsce, zostały wrzucone w fundamenty nowopowstającego domu…

Apelujemy!

W przypadkach gdy znajdą Państwo stare dokumenty, fotografie, klisze lub szklane negatywy – to koniecznie się z nami skontaktujcie! Z dokumentami i fotografiami na papierowych odbitkach  musimy się obchodzić ostrożnie. Ale z kliszami i szklanymi negatywami musimy się bardzo ostrożnie obchodzić – nieświadomie możemy je zniszczyć nieodwracalnie, poprzez nieodpowiednie się z nimi obchodzenie.

Zaufajcie nam!

Od 9 lat zajmujemy się ocalaniem od zapomnienia. Przekazaliście nam już setki dokumentów – spuścizn po osobach nieżyjących. Zeskanowaliśmy tysiące zdjęć tak z odbitek papierowych jak i negatywów i klisz. Jeśli wiecie o jakimś archiwum, które ma zostać wyrzucone, koniecznie nas poinformujcie!

Razem możemy ocalić jeszcze więcej historii dla przyszłych pokoleń!

Dawny Powiat Garwolin i Okolice
www,garwolin.org
tel. 515 446 098
[email protected]

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *