Kronika garwolińska (1913)

Publikowaliśmy na Garwolin.org kronikę garwolińską z lat 1908-1912. Dodajemy do niej jeszcze jeden odcinek z 1913 r. (Gazeta Poranna 2 Grosze, 2 grudnia 1913, nr 333).

Garwolin, w listopadzie.

Garwolin na szosie lubelskiej położony i 6 tysięcy ludności mający nie odstaje od reszty kraju w kierunku unarodowienia handlu. W początku r. b. było u nas 8 sklepów polskich, obecnie mamy ich 18, w tej liczbie 1 bławatny, 1 galanteryjny, 1 jatkę wołową i 1 hurtownię pod firmą „Kwiatkowski, Brzeziecki i S-ka” od 1 listopada czynną. Brakuje nam jeszcze sklepu z norymberszczyzną, z żelazem, sklepu z naftą oraz czapnika i zegarmistrza no i dentysty, bowiem obecna dentystka obchodzi się z nami podług talmudu. Ledwie hurtownia pierwsze kroki stawiać zaczęła, już podobno zawistni do współki z żydem hurtownikiem na zgubę jej się zmówili.

Mamy od 40 lat jedną zaledwie elementarną szkołę mogącą pomieścić 120 dzieci, kiedy wszystkich w wieku szkolnym jest około 600. Nie możemy jakoś utrzymać paru nauczycieli, wynająć mieszkania, lub wybudować szkoły, a tymczasem żydzi 10 chederów w mieście utrzymują. Istniała przez lat 4 średnia szkoła prywatna w Garwolinie i do niej uczęszczał tylko 1 żyd, reszta stroniła. Przekonaliśmy się jednak co to silna wola może, na utrzymującym jatkę p. B. Borkowskim, który prowadzi i jatkę, daj Boże jak najdłużej, ponieważ mamy teraz i mięso lepsze i wagę dobrą i możemy dziecko posłać po 1 mięso, a żądane przyniesie.

W tym roku staraniem ks. dziekana, a kosztem parafian, odnowiony został zewnątrz nasz kościół parafialny oraz figura przy szosie lubelskiej S-tej Barbary, które do tej pory były odrapane. Kiedyśmy już doprowadzili do porządku świątynię pańską, oraz czynimy przygotowania do ułożenia betonowej drogi dookoła świątyni, to i powinniśmy się zająć i chodnikiem przed posesyą parafialną i doprowadzeniem do porządku podwórza parafialnego. Drugą pilną potrzebą jest wybrukowanie ulicy do cmentarza, po której kondukty jesienią i wiosną przechodzić nie mogą, księży przewozi się na bryczkach, a następnie uregulowanie cmentarza. Ostroga.

Zdjęcie ze zbiorów Krzysztofa Siarkiewicza

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *