Suplińska z d. Łysakowska Maria (1904-1987)

Urodziła się 21 stycznia 1904 roku w Żelechowie – ojciec Aleksander, matka Aleksandra z d. Świątek. Ojciec był murarzem pochodzącym ze Stoczka. W siódmym roku życia zaczęła uczęszczać do szkoły początkowej, a w 1916 roku gimnazjum im. J. Lelewela w Żelechowie. W latach 1919-1923 uczęszczała do Seminarium Nauczycielskiego w Mińsku Mazowieckim, a po jego przeniesieniu do Radzymina. Od 15 września 1923 rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Sokolnikach, ale pracowała tam tylko do końca września. Od 1 października 1923 roku rozpoczęła pracę jako nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Żelechowie.

W 1931 roku poślubiła Czesława Suplińskiego, z którym miała dwoje dzieci, córkę Joannę i syna Andrzeja. Mąż jej Czesław zmarł 3 kwietnia 1941 r.

Podczas okupacji niemieckiej nauczała w tajnych kompletach, ucząc języka polskiego i historii. Na pytanie co ją skłoniło do nauki w tajnych kompletach napisała: “Nienawiść do wroga i przeciwstawienie się mu, chęć nauczania przedmiotów, które okupant wyrzucił ze szkół tj. historii, języka polskiego, geografii. Przemycania wiadomości z Biuletynów Informacyjnych jakie otrzymywałam i które podtrzymywały na duchu, wielki patriotyzm i wiara w zwycięstwo.” W jej domu mieszkali niemcy, a nauk udzielała wtedy gdy oni wyjeżdżali. Przed domem zawsze na straży stała jej matka, która ostrzegała przed nadchodzącym zagrożeniem. We wspomnieniach podaje nazwiska osób które uczyła: Janusz Pawłowski, Wiesław Kiliszek, Janusz Jastrzębski, Edmund Białek, Joanna Suplińska, Regina Gruza, Roman Prokop i Teresa Tratkiewicz. “Narażaliśmy się bardzo i każdy wie doskonale jakie represje stosował okupant, gdy udało mu się wyśledzić taki komplet” – pisała. W 1941 roku zaliczyła kilka godzin języka polskiego w Żydowskiej Szkole Wyznaniowej do której zaangażował ją nauczyciel religii mojżeszowej Szkoły Podstawowej w Żelechowie Samuel Klein.

Po wojnie nadal pracowała jako nauczycielka w Żelechowie, oddając się również pracy społecznej. W 1947 roku była jedną z założycielek Koła Ligi Kobiet, której była wiceprzewodniczącą. W ramach Ligi Kobiet prowadziła półkolonie dla dzieci w latach 1950-1952. W opinii o pracy z 1951 kierownik szkoły Edward Błachnio napisał: “Nauczycielka sumienna, obowiązkowa, do lekcji zawsze starannie przygotowana. Nie wymaga żadnego dopingu. Program ideologiczny, zawarty w programach szkolnych realizuje skrupulatnie, co znajduje wyraz swój w wypracowaniach piśmiennych dziatwy i w pogadankach z nią. Zainicjowała i prowadzi w szkole Gazetkę Ścienną. Dba o czystość i estetykę w szkole. Prowadzi bibliotekę szkolną. (…) Pracę jej jak wychowawczą, tak i dydaktyczną określam jako bardzo dobrą.”

Zmarła w Warszawie w 1987 roku.

Fotografia przedstawia Marię jeszcze Łysakowską, zdjęcie wykonano w Żelechowie 6 grudnia 1927 roku.Opracował Krzysztof Kot z dokumentów z archiwum Garwolin.org

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *