Pogrzeb por. Stanisława Kopika ps. Zemsta

“ (…) długo czekałeś poruczniku Stanisławie na ten wspaniały dzień – 74 lata… Długo czekaliście na ten dzień rodzino. Długo czekałeś poruczniku, możemy powiedzieć, stanowczo za długo, by oddać cześć hetmanom naszego orędzia, przynależną tym, który dobrze się zasłużyli Ojczyźnie. A gdyby tę księgę Waszego życia, spróbować nazwać, to nie ma innego i nie ma piękniejszego słowa jak dwa słowa – Moja Ojczyzna (…)” – mówił dziś podczas homilii kapelan środowisk kombatanckich ks. Prałat Edmund Szarek.


W Garwolinie odbyły się dzisiaj uroczystości pogrzebowe por. Stanisława Kopika ps. “Zemsta” (1914-1948). Żołnierz 1. Pułku Strzelców Konnych, podoficer Armii Krajowej, oficer Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego NSZ. Tragicznie zmarły 17 czerwca 1948 r. w kilka godzin po aresztowaniu przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Żołnierz Wyklęty. Jego szczątki odnaleziono w 2021 r. na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.


W uroczystościach udział wzięli licznie zgromadzeni kapłani, pod przewodnictwem biskupa siedleckiego ks. dr Kazimierza Gurdy. Najbliższa rodzina por. Kopika, która przybyła na uroczystość z całej Polski. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy Instytut Pamięci Narodowej i Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Liczne delegacje ze sztandarami – szkoły, instytucje, kombatanci – również z Żywiecczyzny. Członkowie stowarzyszeń, regionaliści i mieszkańcy Garwolina i okolic.
W czasie uroczystości zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski wręczył rodzinie por. Kopika Order Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP Andrzej Duda

Więcej o całym etapie poszukiwań szczątek por. Stanisława Kopika przeczytają Państwo na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/upamietnianie/biezaca-dzialalnosc-biu/173397,Ceremonia-pogrzebowa-por-Stanislawa-Kopika-ps-Zemsta-Garwolin-10-listopada-2022.html


Za udostępnienie zdjęć z uroczystości dziękujemy Darek Szubiński www.szubinski.pl

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *