Śluby w parafii Korytnica w 1892 roku

Przedstawiamy Państwu zindeksowane śluby z par. Korytnica z roku 1892. Kilka słów na temat ich indeksacji.

Ogromnym pechem jest to, że księgi ślubów w par. Korytnica z lat 1871-1890 zaginęły – co oznacza dwudziestoletnią pustkę w informacjach dla wielu z Was bardzo istotnych. Niektórzy szczęśliwcy uzupełnią tę lukę poszlakowo – porównując dane np. pradziadków, którzy brali ślub do danych rodzeństwa pradziadków, którzy brali ślub w tej parafii w czasach, dla których księgi się ostały. Niestety – często informacje na temat danych pradziadków będą już przedmiotem dosyć detektywistycznych dociekań. Niektórzy być może znajdą jakieś poszlaki w sąsiednich parafiach.

Niestety dociekliwi nie byli księża spisujący księgi zgonów dla osób biorących śluby w latach 1871-1890. W wielu przypadkach informacje, które byłyby potrzebne w poszukiwaniach genealogicznych były pomijane. Co gorsza – praktyka ta jest do dzisiaj zachowana w wielu parafiach.

Księgi ślubów z lat 1891-1911, które to przed oczyma mamy nie są łatwymi do indeksowania. Szczęśliwie –  można powiedzieć – jest zapis w nawiasie polskich imion i nazwisk. Problem w tym, że reszta aktu od 1868 roku jest spisywana po rosyjsku.

To wymaga indeksowania przez osoby – po pierwsze doświadczone w indeksacji, po drugie, które mają związek z indeksowaną parafią i znają nazwiska lub indeksowały już inne księgi w języku polskim. Pomimo mojego ogromnego doświadczenia w indeksowaniu – często nie jestem w stanie odczytać prawidłowej formy nazwiska, a w szczególności miejscowości – jeśli biorąca ślub osoba byłą spoza znanego mi ich wachlarza. Znajomość cyrylicy nawet tej starocerkiewnej przegrywa z niewyraźnym pismem księdza spisującego akt.

Problemy indeksującego to temat rzeka – jednak warty poruszenia z prostej przyczyny – odbiorca naszego dzieła musi być wyrozumiały na możliwość popełnienia błędu i nie może mieć ogromnych pretensji za to. Jesteśmy amatorami z pasją przywrócenia pamięci o osobach, których już dawno nie ma z nami. Indeksując – uważamy by indeksować ze starannością, ale niestety – kto dużo robi, ten dużo popełnia błędów, a błędów nie popełnia ten co nic nie robi. Spisując dane z ksiąg przez dłuższy okres czasu w ciągu dnia – robi się to delikatnie mówiąc trochę nudne, ale to działa na zasadzie wyczerpujących się baterii. Baterie padają im dłużej się używa, natomiast istnieje do nich magiczna ładowarka, którą jest pamięć tych ludzi zapisanych w księgach oraz radość ludzi, którzy będą na podstawie tych ksiąg przeżywali chwile genealogicznych radości związanych z wszystkim co w akcie zapisane i wszystkim tym, co można pomiędzy słowami wyczytać.

Korytnicę indeksujemy dalej – ja i mój wspaniały zespół ludzi – tych związanych z Korytnicą bardziej i mniej, ale nie będących obojętnymi na pamięć o mieszkańcach tej parafii. Osobiście sam nie mam żadnych korzeni na tej ziemi, ale indeksując sam odnalazłem ślub z jedną z trzech żon jakie miał mój praprzodek w linii bezpośredniej, którego w tej parafii się nie spodziewałem.

Poniżej przedstawiam skrawek kulis indeksacji. Każdy ma swój sposób – najlepsze jest to, że to my sami sobie jesteśmy organizatorami naszej pracy. Dla niektórych z nas to odskocznia od codzienności, dla innych coś pożytecznego, a dla jeszcze innych pasja przeradzająca się w lekki, ale nieszkodliwy nałóg. Indeksować można niemal wszędzie. Osobiście polecam indeksować w nocy, przy dobiegającej z głośnika swojej ulubionej muzyce popijając co rusz napój – oczywiście ulubiony.

Prawda, że spotkanie z historią może być przyjemne?

 

Pozdrawiam
Sebastian Jędrych

 

Ps. Na filmie widać, że 2 akty ślubów indeksuje się co najmniej 3 minuty. Niestety aktów ślubów z lat 1891-1911 jest 1500, a może jednak stety! cierpliwości

 

 1. Grzegorczyk Stanisław (58) wdowiec po Rozalii z Solarskich, ur. w Gończycach w par. Gończyce, zam. w Życzynie, rodz.: Maciej i Małgorzata Kępka oraz Kowalczyk Marianna (40) z Kamionek, zam. przy bracie, rodz.: Ignacy i Marianna.
 2. Stefaniak Mikołaj (40) wdowiec po Mariannie z Ćwiklaków, ur. w Grabinie, zam. w Damianowie, rodz.: Jacenty i Helena Ośko oraz Łukasik Barbara (26) z Damianowa, matka już nieżyjąca, rodz.: Paweł i Ludwika.
 3. Mucha Stanisław (22) z Woli Koryckiej, rodz.: Andrzej i Agata Owczarczyk oraz Kania Józefa (17) z Żabianki, rodz.: Onufry i Helena.
 4. Majek Józef (32) z Babic, rodz.: Antoni i Krystyna Szczepaniak oraz Bichta Karolina (24) z Rudy, zam. przy bracie, rodz.: Ludwik i Katarzyna.
 5. Kalbarczyk Józef (25) z Zadybia w par. Żelechów, rodz.: Józef i Marianna Korzych oraz Czajka Katarzyna (18) ur. w Ciechominie, zam. w Mrokowie, matka już nieżyjąca, rodz.: Paweł i Marianna.
 6. Ochnio Józef (24) z Damianowa, matka już nieżyjąca, rodz.: Andrzej i Marianna Boryn oraz Wiśniewska Józefa (18) z Kozic, rodz.: Andrzej i Katarzyna.
 7. Osial Franciszek (28) z Gęsiej Wólki, rodz.: Jan i Anna Cegiełka oraz Bauman Florentyna (19) z Dudek, zam. przy bracie, rodzice już nieżyjący, rodz.: Jan i Józefa.
 8. Gugała Adam (22) z Życzyna, ojciec już nieżyjący, rodz.: Walenty i Katarzyna Sochacka oraz Lechniak Józefa (24) z Kozic, ojciec już nieżyjący, rodz.: Wojciech i Agnieszka.
 9. Wudarczyk Szymon (22) z Woli Życkiej, rodz.: Paweł i Katarzyna Jasiecka oraz Kostera Katarzyna (22) z Trojanowa, rodz.: Wojciech i Katarzyna.
 10. Kowalski Szczepan (22) z Długowoli w par. Pawłowice, rodz.: Franciszek i Marianna Fal oraz Nakonieczna Katarzyna (17) z Woli Koryckiej, matka już nieżyjąca, rodz.: Franciszek i Petronella.
 11. Zduniak Szczepan (43) wdowiec po Józefie z Kowalczyków, ur. w Mrokowie, zam. w Kaleni, rodz.: Maciej i Katarzyna Sameryt oraz Sochacka z d. Majsterek Józefa (34) wdowa po Franciszku Sochackim, rodz.: Józef i Agata.
 12. Krzemiński Grzegorz (22) z Damianowa, rodz.: Wojciech i Franciszka Wojtal oraz Ośko Katarzyna (20) z Elżbietowa, rodz.: Sebastian i Józefa.
 13. Baran Stanisław (27) z Życzyna, rodz.: Łukasz i Katarzyna Zychor oraz Wojtal Julianna (20) z Woli Życkiej, ojciec już nieżyjący, rodz.: Michał i Marianna.
 14. Rudzki Jan (26) z Kaleni, rodz.: Andrzej i Agnieszka Sołtys oraz Baca Rozalia (28) zam. w Mrokowie przy dziadku, rodz.: Wojciech i Marianna.
 15. Fabiański Karol (43) wdowiec po Ludwice z Kowalczyków, ur. w Kozicach (?), zam. w Trojanowie, rodz.: Jakub i Salomea Sosalska (?) oraz Goliszewska z d. Kobusińska Aleksandra (38) wdowa po Janie Goliszewskim, ur. w Sobolewie, zam. w Kaleni przy matce, rodz.: Franciszek i Franciszka.
 16. Kowalski Władysław Marcel (22) stolarz ur. w Górznie w par. Górzno, zam. w Samogoszczy, rodz.: Tomasz i Antonina Wałachowska oraz Mazurek Marianna Balbina (23) z Żakowa w par. Siennica pochodząca, zam. w Korytnicy, rodz.: Piotr i Magdalena.
 17. Wieczorek Wincenty (25) z Kletni w par. Stężyca, rodz.: Szymon i Marianna Mika oraz Tomaszek Marianna (18) z Trojanowa, ojciec już nieżyjący, rodz.: Andrzej i Franciszka.
 18. Łukasiak Andrzej (25) ur. w Kłoczewie, zam. w Czernicach, rodz.: Stanisław i Magdalena Kaczorek oraz Głowienka Marianna (25) ze Skrudy, rodz.: Antoni i Anna.
 19. Konopka Andrzej (26) z Grabowa Ryckiego, rodz.: Kacper i Agnieszka Karda oraz Gajek Karolina (18) z Trojanowa, ojciec już nieżyjący, rodz.: Piotr i Katarzyna.
 20. Gromół Piotr (33) ur. w Ostrożeniu, zam. w Sokole, stolarz, rodz.: Antoni i Ewa Babik oraz Bienias Józefa (22) z Woli Koryckiej, matka już nieżyjąca, rodz.: Adam i Marianna.
 21. Mróz Tomasz (25) z Owni w par. Ryki, zam. przy ojcu, rodz.: Jakub i Elżbieta Kępka oraz Kapczyńska z d. Majek Marianna (24) wdowa po Franciszku Kapczyńskim, zam. w Babicach przy matce, rodz.: Jan i Katarzyna.
 22. Kołodziejek Józef (30) z Woli Koryckiej, rodz.: Andrzej i Franciszka Jakubaszek oraz Ośko Marianna (19) z Elżbietowa, rodz.: Kajetan i Barbara.
 23. Zaczek Jakub (24) ze Skrudy, ojciec już nieżyjący, rodz.: Wawrzyniec i Marianna Ryszkowska oraz Czechowska Franciszka (18) z Woli Życkiej, rodz.: Feliks i Katarzyna.
 24. Sowiński Franciszek (26) z Kaleni, rodz.: Franciszek i Józefa Rudzka oraz Juzwiak Marianna (18) z Rudy, rodz.: Mateusz i Teresa.
 25. Sowiński Jakub (27) ur. w Marianowie w par. Brzuza, zam. w Czernicy, rodz.: Ignacy i Marianna Sembor oraz Gugała Marianna (30) zam. w Trojanowie przy bracie, rodz.: Jakub i Anastazja.
 26. Pieńkosz Jan (47) wdowiec po Mariannie z Czmielów, ur. w Jarczewie, zam. w Dworni, rodz.: Marcin i Marianna Wasilka oraz Ochnio Antonina (30) z Mrokowa, rodz.: Tomasz i Antonina.
 27. Domasiak Wojciech (27) z Zarytego w par. Żelechów, rodz.: Walenty i Marianna Michałek oraz Pyra Julianna (21) ur. w Mrokowie, zam. w Dudkach, rodz.: Franciszek i Agnieszka.
 28. Filipiak Jakub (25) ur. w Długowoli, zam. w Kaleni, rodz.: Wincenty i Katarzyna Pawlik oraz Baran Józefa (23) ur. w Życzynie, zam. w Kaleni, rodz.: Jan i Marianna.
 29. Magnuszewski Aleksander (21) z Jabłonowca, rodz.: Mikołaj i Marianna Kozłowska oraz Ukleja Józefa (22) z Damianowa, rodz.: Krzysztof i Marianna.
 30. Łukasik Franciszka (25) z Woli Życkiej, rodz.: Tomasz i Katarzyna Ochnio oraz Wieczorek Bronisława (20) z Woli Życkiej, rodz.: Jan i Marianna.
 31. Maciewiczak Józef (30) z Woli Życkiej, rodz.: Leonard i Anna Mucha oraz Wudarczyk Rozalia (20) ur. w Życzynie, zam. w Woli Życkiej, rodz.: Tomasz i Ludwika.
 32. Rudzki Apolinary (20) ur. w Kaleni, zam. w Mrokowie przy dziadku, rodzice już nieżyjący, rodz.: Michał i Marcjanna Goliszewska oraz Głodek Marianna (24) z Kurzelat, rodz.: Józef i Marianna.
 33. Pracz Jan (24) z Kobusów, rodz.: Roch i Marianna Kułotys oraz Mądra Katarzyna (23) z Woli Koryckiej, ojciec już nieżyjący, rodz.: Jakub i Marianna.
 34. Gugała Jan (23) z Trojanowa, rodz.: Błażej i Marianna Roldzików (?) oraz Kostera Józefa (22) z Trojanowa, rodz.: Franciszek i Marianna.
 35. Gliwka Józef (27) ur. w Wygrance, zam. w Koginach w par. Żelechów, rodz.: Andrzej i Łucja Zaremba oraz Pieńkosz Marianna (20) z Dudek, rodz.: Franciszek i Julianna.
 36. Nurzyński Adolf (23) ur. w Nurzynie w par. Łuków, zam. w Grondzie Trojanowskim, rodz.: Jan i Rozalia Zielińska oraz Wiśniewska Marianna (23) z Gronda Trojanowskiego, rodz.: Ludwik i Ewa.
 37. Wawer Jan (27) z Kotłówki w par. Żelechów, rodz.: Antoni i Marianna Głowienka oraz Żaczek Józefa (20) z Kątów, zam. przy matce, rodz.: Ignacy i Rozalia.
 38. Czyżewski Walenty (42) wdowiec po Katarzynie z Pawlaków, ur. w Celinowie, zam. w Więckowie, rodz.: Jan i Marianna oraz Wałachowska z d. Stefaniak Katarzyna (35) wdowa po śmierci Jana Wałachowskiego, ur. w Trojanowie, zam. w Więckowie, rodz.: Jan i Marianna.
 39. Włodarczyk Franciszek (37) wdowiec po Mariannie z Wnuków, rodz.: Jan i Elżbieta oraz Witek Katarzyna (23) z Kozic, rodz.: Bartłomiej i Agnieszka.
 40. Kalbarczyk Jan (18) zam. w Żabieńcu (?), rodz.: Antoni i Ludwika Paradowska oraz Łukasik Franciszka (20) z Grabniaka, rodz.: Franciszek i Julianna.
 41. Grączewski Aleksander (31) ur. w Kałuszynie, zam. w Elżbietowie, cieśla, rodz.: Jan i Józefa Gołębieska oraz Piątek Marianna (23) z Elżbietowa, zam. przy matce, rodz.: Wojciech i Marcjanna.
 42. Majsterek Józef (29) z Woli Koryckiej, rodz.: Jakub i Marianna Lechniak oraz Liszewska Helena (24) z Woli Koryckiej, rodz.: Kacper i Marianna.
 43. Majsterek Antoni (27) z Woli Koryckiej, rodz.: Jakub i Marianna Lechniak oraz Zowczak Marianna (17) z Woli Koryckiej, rodz.: Grzegorz i Franciszka.
 44. Wojdat Marcin (21) z Trojanowa, rodz.: Jakub i Zofia Wudarczyk oraz Kostera Katarzyna (20) z Trojanowa, rodz.: Ludwik i Anna.
 45. Kołodziejek Wincenty (23) z Kozic, ojciec już nieżyjący, rodz.: Leonard i Marianna Kurek oraz Szczepaniak Rozalia (17) ur. w Trojanowie, zam. w Kozicach, ojciec już nieżyjący, rodz.: Michał i Katarzyna.
 46. Gugała Jan (19) z Kozic, ojciec już nieżyjący, rodz.: Krzysztof i Elżbieta Cieśla oraz Kołodziejek Agnieszka (20) z Kozic, ojciec już nieżyjący, rodz.: Leonard i Marianna.
 47. Żmuda Józef (27) wdowiec po Mariannie z Filipków, ur. w Kłoczewie w par. Kłoczew, zam. w Przykwie, rodz.: Stanisław i Franciszka Pług (?) oraz Szczepaniak Karolina (19) z Dudek, rodz.: Jan i Marianna.
 48. Adamkiewicz Feliks (28) wdowiec po Agnieszce z Marciszków, ur. w Samarzewie, zam. w Niwie Babickiej, rodz.: Jan i Prakseda Bączkiewicz oraz Mucha Łucja (26) z Damianowa, rodz.: Walenty i Marianna.
 49. Tobiasz Wojciech (23) z Piotrowka, rodz.: Jan i Agnieszka Cieśla oraz Jasek Marianna (22) z Życzyna, rodz.: Jan i Anastazja.
 50. Kwas Wawrzyniec (24) z Kątów, ojciec już nieżyjący, rodz.: Grzegorz i Rozalia Głodek oraz Pudło Marianna (17) z Niwy Babickiej, rodz.: Roch i Marianna.
 51. Mikusek Michał (24) miejscowość, w której żył Michał nie została odczytana (Wkotnia?), rodz.: Jan i Marianna Mikusek oraz Ragus Julianna (23) z Kątów, rodz.: Michał i Helena.
 52. Laskowski Kacper (27) miejscowość, w której żył Kacper nie została odczytana, rodz.: Józef i Katarzyna Wachowska oraz Stoń Marianna (24) z Kątów, rodz.: Sebastian i Katarzyna.
 53. Kostera Walenty (28) z Trojanowa, rodz.: Józef i Marianna Kowalczyk oraz Szewczyk Marianna (19) z Trojanowa, rodz.: Jan i Marianna.
 54. Kopik Jan (24) ur. w Dudkach, zam. w Trojanowie, rodz.: Szczepan i Zofia Ośko oraz Szczepaniak Katarzyna (20) z Trojanowa, rodz.: Jakub i Ewa.
 55. Fląt Bartłomiej (22) ur. w Kozicach, zam. w Trojanowie, rodz.: Jakub i Ludwika Kowalczyk oraz Jurzysta Agnieszka (19) z Trojanowa, zam. przy ojcu, matka już nieżyjąca, rodz.: Michał i Marianna.

 

 

Podziel się tym ze znajomymi! Poinformuj ich o garwolin.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *