Architektura 1950 Nr 3/4 (miesięcznik)

Aechitektura 1950 Nr 3_4W tym numerze możemy znaleźć dwa interesujące nas artykuły wraz z dużą ilością zdjęć, rysunków i schematów.

1.       Śródmieście Garwolina – Tadeusz Listkiewicz (Zakład Urbanistyki PW)

W artykule omówiono plan zabudowy śródmieścia Garwolina przygotowany w pracowni Zakładu Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Uwarunkowania i problemy lokalne w jego realizacji. Możemy zapoznać się z założeniami i architektoniczną wizją odbudowy  miasta. To ten plan w dużym stopniu uformował centrum oraz wygląd kamienic który widzimy dzisiaj, np. charakterystyczne gzymsy wokół okien czy kolumnadę „pod filarami”. Nie doszło jednak do realizacji kluczowego obszaru; budynku ratusza wraz z blokiem budynków użyteczności publicznej zaplanowanych na południowej ścianie rynku. Szybko też pojawiły się odstępstwa od koncepcji głównej a może szkoda bo pewnie mieli byśmy dzisiaj ładniejsze i spójniejsze architektonicznie centrum miasta.

Garwolin ok. 1950 roku.

2.       Sześć ratuszy – Hanna Adamczewska, Kazimierz Wejchert (Zakład Urbanistyki PW)

W tym artykule omówiono plany budynków ratuszy dla sześciu różnych miast w tym Garwolina. Jak wiemy Ratusz w naszym mieście nie został zbudowany ale możemy zobaczyć jak go planowano, jego rysunki, zdjęcia bryły oraz założenia budowlane.

Opr. Krzysztof Siarkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz uzupełnij równanie/To add a comment complete the equation UWAGA/ATTENTION!!! Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.